مقاله

ویژگی‌های دفتر ازدواج شیک در تهران

admin ۱۳ دی ۱۴۰۱

برای اینکه بتوانیم دفتر ازدواج دلخواه خود را پیدا کنیم، بایستی با ویژگی‌های دفتر ازدواج شیک در تهران آشنا شویم. انتخاب دفتر ازدواج در تهران اولین اقدامی است که عروس و داماد در ابتدای برنامه ریزی برای مراسم عقد باید انجام دهند. هر عروسی دوست دارد مراسم باشکوه در مکانی زیبا و مجلل داشته باشد. این روز تا پایان زندگی در خاطره عروس و داماد ثبت می‌شود و به همین دلیل برای زوجین جوان از اهمیت بالایی برخوردار است. دفتر ازدواج شیک چند ویژگی مهم دارد که در این بخش در مورد آنها با شما همراهان عزیز صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

ویژگی‌های دفتر ازدواج شیک

انتخاب دفتر ازدواج شهرک غرب مستلزم دانستن چند نکته مهم است. اگر ما ویژگی‌های یک دفتر ازدواج شیک را بدانیم بهتر می‌توانیم تصمیم بگیریم، که مراسم عقد خود را در کدام دفتر با کدام ویژگی برگزار کنیم، که مراسم خاطره انگیز و باشکوهی داشته باشیم. هنگامی که مراسم عقد در دفتر ازدواج برگزار می‌شود، دیگر مانند گذشته در منزل سفره عقد پهن نمی‌کنند و عکس‌ها و مراسم مربوط به عقد در همان روز برگزار می‌گردد. به همین دلیل باید همه چیز مهیا باشد تا عروس و داماد و خانواده‌ها از مراسم رضایت داشته باشند. از جمله ویژگی‌های دفتر ازدواج شیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دسترسی آسان به دفتر ازدواج
 • ظرفیت دفتر ازدواج شیک در تهران
 • امکانات و خدمات پذیرایی در دفتر ازدواج
 • زیبایی و ظرافت سفره عقد
 • سرویس بهداشتی مجهز
 • خوش رو بودن عاقد
 • نظافت و رعایت اصول بهداشتی
 • تزئینات جایگاه عروس و داماد
 • پخش موسیقی
 • زمان برگزاری مراسم
 • برخورداری از اتاق انتظار

 

دسترسی آسان به دفتر ازدواج شیک تهران

از هر فردی که ازدواج کرده است بپرسید به شما توصیه می‌کنند، که دفتر ازدواج را یا در نزدیکی محل زندگی خود انتخاب کنید و یا در مکانی واقع شده باشد، که دسترسی برای شما و مهمان‌هایتان راحت باشد. می‌توان گفت که این ویژگی دفتر ازدواج تهران در اولویت قرار دارد و باید در زمان مراجعه به دفتر ازدواج شیک به این موضوع دقت داشته باشید.

وقتی که شما برای مراسم آماده می‌شوید و در مسیر رفتن به دفتر ازدواج شیک در تهران هستید، اگر گرفتار ترافیک شوید و مدت زمان طولانی را در خودرو و پشت ترافیک سپری کنید قطعا دیگر شور و نشاط اولیه را نخواهید داشت و وقتی به دفتر ازدواج می‌رسید، خسته و آشفته خواهید بود. برای مهمانان نیز همین اتفاق رخ خواهد داد.

به همین دلیل دفتر ازدواج در تهران باید در مکانی واقع شده باشد، که خیابان‌های منتهی به آن بدون ترافیک باشند و مهمانان بتوانند به موقع در مراسم حضور داشته باشند. علاوه بر آن در خیابان‌های اطراف و در نزدیکی دفتر ازدواج شیک باید مکان مناسب برای پارک کردن خودرو به تعداد کافی وجود داشته باشد، تا مهمان‌ها مشکلی بابت پیدا کردن جای پارک نداشته باشند. همین مسئله شاید ساده به نظر بیاید اما اگر مهمان زمان زیادی را برای پیدا کردن جای پارک صرف کند و در نهایت خسته به دفتر ازدواج در تهران برسند، مراسم کیفیت مطلوب را نخواهد داشت.

 

ظرفیت دفتر ازدواج شیک در تهران

از دیگر ویژگی‌های دفتر ازدواج شیک در تهران کافی بودن ظرفیت پذیرش مهمان است. معمولا خانواده عروس و داماد تمایل دارند تمام بزرگان فامیل و اقوام درجه یک را برای مراسم عقد دعوت کنند و به همین دلیل ظرفیت دفتر ازدواج بایستی به قدر کافی باشد، تا همه مهمان‌ها در سالن جایی برای نشستن داشته باشند و صندلی به تعداد کافی برای آنها وجد داشته باشد. ازدحام جمعیت و بالا بودن تعداد افرادی که ایستاده در سالن عقد حضور دارند موجب می‌شود تا سالن عقد شلوغ و آشفته باشد و این مساله در کیفیت برگزاری مراسم نقش مهمی دارد.

علاوه بر این اگر تعداد مهمان‌ها کم است نباید سالنی را انتخاب کنید، که تعداد صندلی‌های موجود در آن بیشتر از تعداد مهمانان است. خالی بودن سالن جلوه زیبایی ندارد و احساس بدی را به میزبان و عروس و داماد منتقل می‌کند. به همین دلیل پیش از مراجعه به دفتر ازدواج تهران تعداد مهمانان را مشخص نمائید و به ظرفیت دفتر نیز توجه داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ظرفیت سالن و هزینه دفتر ازدواج شیک با شماره تلفن درج شده در سایت https://mehredarya.com/ تماس حاصل فرمائید.

 

امکانات و خدمات پذیرایی در دفتر ازدواج شیک در تهران

بخشی از مراسم مربوط به پذیرایی از مهمانان است. امروزه در بیشتر دفاتر ازدواج امکانات پذیرایی شامل شیرینی و نوشیدنی مهیا است و شما با انتخاب منوی پذیرایی می‌توانید آن گونه که دوست دارید از مهمانان خود پذیرایی کنید. در صورتی که قصد دارید شیرینی یا نوشیدنی را خودتان تهیه کنید حتما در این مورد با مجموعه صحبت کنید. اگر کیک یا شیرینی خاصی مد نظرتان است می‌توانید مطابق با سلیقه خود موارد مورد نیاز را تهیه کرده و در اختیار پرسنل قرار دهید تا پذیرایی توسط آنها انجام شود.

اگر عروس و داماد قصد داشته باشند در پایان مراسم کیک عقد را برش بزنند بایستی کیک را از قبل سفارش داده باشند تا پیش از مراسم کیک به دست مسئول پذیرایی دفتر ازدواج رسیده و امکانات لازم برای پذیرایی و برش کیک را فراهم نموده باشد. در پایان مراسم پس از اینکه کیک را برش زدید با استفاده از نوشیدنی مورد نظرتان از مهمانان خود با کیک و نوشیدنی پذیرایی خواهد شد.

 

زیبایی و ظرافت سفره عقد

سفره عقد یکی از مهمترین و اصلی‌ترین بخش اتاق عقد در دفتر ازدواج  محسوب می‌شود. هنگامی که وارد دفتر ازدواج می‌شوید اولین چیزی که نظر شما را جلب می‌کند سفره عقد خواهد بود. با دقت به جزئیات و رنگ‌ها و لوازم بکار رفته در سفره عقد دقت کنید. تزئیناتی که در سفره عقد استفاده شده است را با دقت نگاه کنید. ظروف استفاده شده، گل آرایی، شمع آرایی و تمامی جزئیات در زیبایی و جلوه سفره عقد تاثیر زیادی دارند. اگر مدل خاصی مد نظرتان است و یا دوست دارید از گل‌ها و یا ظروف دیگری در سفره عقد استفاده شود حتما در مورد این موضوع با مدیریت صحبت کنید تا در صورت امکان سفره عقد را آن گونه که مد نظرتان است برای روز عقد آماده کنند.

 

سرویس بهداشتی مجهز

یکی از مهمترین ویژگی‌های دفتر ازدواج شیک در تهران وجود سرویس بهداشتی مجهز و تمیز است. سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی برای استفاده حاضرین در مراسم شاید خیلی مهم به نظر نیاید ولی باید بگوئیم که وجود سرویس بهداشتی از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید پیش از هر چیز به فکر آرامش مهمانان خود باشید. در میان مهمانان ممکن است فردی سالمند یا باردار حضور داشته باشد و یا یکی از مهمانان کودکی به همراه داشته باشد که در میانه مراسم قادر به کنترل خود نبوده و نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی داشته باشد.

 

خوش رو بودن عاقد

از دیگر ویژگی‌های دفتر ازدواج حضور عاقدی خوش برخورد و خوش رو است. اگر عاقد در زمان برگزاری مراسم صبر و حوصله بالایی داشته باشد و مراسم را به خوبی مدیریت کند، مراسم عقد بسیار خوب و منظم برگزار خواهد شد و به میزبان و مهمان خوش می‌‌گذرد. عاقد اگر بی حوصله و عبوس باشد در جو کلی سالن نیز تاثیر خواهد داشت و موجب می‌شود تا حال و هواس مراسم سنگین شده و مراسم کیفیت مطلوب را نخواهد داشت.

 

نظافت و رعایت اصول بهداشتی

تمیزی و نظافت در دفتر و سالن عقد بسیار مهم است. محیط سالن بایستی تمیز و ضد عفونی شده باشد، تهویه در سالن به طور مطلوب کار کند و روکش صندلی و میزهای موجود در سالن نیز همگی بایستی تمیز باشند. به دقت به تمام قسمت‌ها نگاه کنید. افرادی که در حال ارائه خدمات هستند بایستی اصول بهداشتی را به درستی رعایت کنند.

بسیاری از مهمان‌ها در مورد بهداشت و تمیز بوده سالن و میزها و ... بسیار حساس هستند. به همین دلیل در زمان رزرو دفتر حتما تاکید کنید که در زمان برگزاری مراسم تمامی پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود. با همه گیر شدن کرونا این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است و بسیاری از افراد در این مورد حساسیت زیادی دارند.

 

نورپردازی مناسب

یکی از ملزومات مراسم عقد و عروسی عکس برداری و ثبت فیلم است. برای اینکه عکس و فیلم زیبا و باکیفیتی داشته باشید باید نورپردازی کافی وجود داشته باشد. نورپردازی در اطراف سفره عقد و جایگاه عروس و داماد از جمله بخش‌هایی است که معمولا برای عکاسی استفاده می‌شود و به همین دلیل باید نورپردازی مناسبی داشته باشد. در دفتر ازدواج  خدمات عکاسی و فیلمبرداری به صورت حرفه‌ای ارائه می‌گردد و پس از اتمام مراسم فایل عکس‌ها به عروس و داماد تحویل داده می‌شود. در صورت تمایل می‌توانید از این خدمات استفاده نمائید.

اگر نورپردازی در سالن به خوبی انجام شده باشد جزئیات جلوه زیباتری خواهند داشت و سفره عقد نیز باشکوه‌تر خواهد بود. جایگاه عروس و داماد باید به صورتی باشد که از سایر بخش‌های سالن بیشتر جلوه کند و به گونه‌ای منحصر به فرد نورپردازی شده باشد. نور موجود در سایر بخش‌ها نیز باید به صورتی باشد که سالن بزرگتر به نظر بیاید. اگر نورپردازی خوب انجام شده باشد یک سالن کوچک بسیار بزرگتر جلوه خواهد کرد.

 

تزئینات جایگاه عروس و داماد

جایگاهی که برای عروس و داماد در نظر گرفته شده است باید از سایر بخش‌های سالن جذاب‌تر و شکیل‌تر باشد. مبلمانی که در این بخش استفاده شده است، پرده، تور، گل آرایی و سایر تزئینات باید به صورتی خاص و ویژه اجرا شده باشد. یکی از مهمترین ویژگی‌های یک دفتر عقد که معمولا برای عروس و داماد نیز بسیار مهم است، سفره عقد و جایگاه عروس و داماد است. این دو قسمت باید در نگاه اول نظر بیننده را به خود جلب کند و در فیلم‌ها و عکس‌ها جلوه بی نظیری داشته باشد.

 

پخش موسیقی

از دیگر ویژگی‌های دفتر ازدواج که لازمه مراسم جشن و شادی است، پخش موسیقی در سالن است. در زمان بازدید از دفتر ازدواج حتما درباره شرایط پخش موسیقی و زمان ان از مدیریت سوال کنید. در صورتی که به موسیقی امروزی علاقه مند هستید می‌توانید سبک مورد نظرتان را به مدیر اطلاع دهید و در صورتی که به موسیقی سنتی علاقه دارید می‌توانید این سبک را انتخاب نمائید تا در مراسم شما پخش شود.

 

زمان برگزاری مراسم

با دانستن مدت زمان برگزاری مراسم در دفتر ازدواج می‌توانید برای برگزاری مراسم خود بهتر برنامه ریزی کنید. سعی کنید به موقع و در ساعت تعیین شده در دفتر حاضر شوید تا زمان شما تلف نشود. از مهمانان خود نیز بخواهید که به موقع برای مراسم تشریف بیاورند تا مراسم با نظم برگزار شود. اگر مراسم خاصی مد نظرتان است می‌توانید ساعت مراسم را کمی بیشتر تعیین کنید. به طور کلی برای اینکه خدمات تشریفات دفتر ازدواج به خوبی و بی کم و کاست ارائه گردد و مراسم باشکوهی داشته باشید توصیه می‌کنیم برای حضور به موقع در دفتر ازدواج برنامه ریزی دقیقی داشته باشید و اگر پیش از مراسم به آرایشگاه می‌روید ساعت آن را طوری انتخاب کنید که دیر نشود.

 

برخورداری از اتاق انتظار

یکی از مهمترین بخش‌های دفاتر ازدواج، اتاق انتظار است. این اتاق برای زمانی مناسب است که عروس و داماد یا مهمانان زودتر از ساعت تعیین شده به دفتر رسیده باشند و مراسم پیشین آنها هنوز تمام نشده باشد. در این شرایط می‌توانند در اتاق انتظار منتظر مانده و خود را برای مراسم عقد آماده کنند. هزینه دفتر ازدواج تهران با توجه به خدمات و امکاناتی که مد نظر شما است محاسبه می‌شود. برخی از خدمات به عنوان خدمات پایه محسوب می‌شوند و هزینه ثابتی دارند، اما اگر خدمات بیشتری مد نظرتان باشد هزینه‌ها خدمتتان اعلام خواهند شد.

 

شاید برگزاری مراسم عقد برای عروس و داماد یک چالش بزرگ محسوب شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم پیش از برگزاری مراسم حتما با استفاده از مشورت بزرگان برنامه ریزی دقیقی داشته باشید و برای مراسم آمادگی لازم را داشته باشید. از خرید لباس و حلقه گرفته تا سفارش کیک و شیرینی را بایستی در لیست برنامه‌های خود یادداشت کنید. تعداد مهمانان را مشخص کنید. مدارک مورد نیاز برای روز عقد را آماده کنید. لباس عقد عروس و داماد را انتخاب و تهیه کنید. هیچ کاری را برای هفته آخر نگذارید. سعی کنید کارها را زودتر انجام دهید تا روز عقد خسته و کلافه نباشید.

 

سفره عقد سنتی، مدرن و کلاسیک چه ویژگی‌هایی دارند؟

سفره عقد یکی از مهمترین بخش‌های دفتر ازدواج محسوب می‌شود و در دفاتر مختلف از سبک‌های متنوعی برای تزئین سفره عقد استفاده می‌کنند. سفره عقد به چند سبک سنتی، مدرن و کلاسیک چیده می‌شود. اجزای سفره عقد معمولا تفاوتی با هم ندارند تنها نحوه چیدمان و ظروفی که در سفره عقد مورد استفاده قرار می‌گیرند با هم تفاوت دارند.

در تمامی سفره‌های عقد چند مورد ثابت است و تفاوتی ندارد که سبک چیدمان آن چگونه است. اجزای مشترک در تمامی سیک‌ها عبارت است از:

 • قرآن، که نمادی از حضور یاد و نام خداوند در زندگی زوجین جوان است و در انواع سفره‌های عقد سنتی، مدرن و کلاسیک قرآن می‌گذارند. معمولا قرآن را در بالاترین قسمت سفره عقد می‌گذارند و آن را در مقابل عروس و داماد و روبروی آینه قرار می‌دهند.
 • آینه، از دیگر اجزای ضروری در سفره عقد است و در بالای سفره و مقابل عروس و داماد قرار می‌گیرد تا عروس و داماد از داخل آیه یکدیگر را ببینند. آینه نماد پاکی و زلالی است و در انواع سفره‌های عقد از آن استفاده می‌شود.
 • شمعدان، نمادی از روشنایی و گرمی زندگی است و در دو طرف آینه قرار می‌گیرد. در برخی از سفره‌ها در مقابل آینه و در کنار قرآن یک جانماز پهن می‌کنند و مهر و تسبیح بر روی آن قرار می‌دهند که نماد پایبندی عروس و داماد به دستورات خداوند و اصول دینی است.
 • تخم مرغ، از دیگر رسوم دیرینه در سفره‌های عقد است و در انواع سبک‌های سفره عقد از این نماد استفاده می‌شود. تخم مرغ نماید فرزند آوری و تداوم نسل است. سایر خوراکی‌ها مانند گردو و بادام نیز در سفره استفاده می‌شود که نماد رزق و روزی است و با آرزوی افزایش روزی و برکت در زندگی زوجین در داخل سفره قرار می‌دهند.
 • از دیگر اجزای ثابت در تمامی انواع سفره‌های عقد می‌توان به نبات، نقل، نان و پنیر، عسل، کله قند و گل و شیرینی اشاره کرد. هر یک از این اجزا نماد مشخصی دارند و از دوران قدیم در سفره عقد مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

ویژگی‌های سفره عقد کلاسیک

سفره عقد کلاسیک همانطور که از نامش پیداست ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد. لوازم سفره با استفاده از لوازمی که معمولا در سفره عقد استفاده می‌شوند تزئین شده است و سفره حالتی ساده و شیک دارد. در این سفره قرآن در بالای سفره قرار گرفته است و آینه و شمعدان نیز در مقابل قرآن قرار گرفته و اطراف آن نیز با گل و شمع تزئین شده است.

باقی اجزای سفره در داخل ظروف تزئین شده است و به طور مرتب در کنار یکدیگر قرار داده شده‌اند. در این نوع چیدمان از گل آرایی و شمع آرایی برای تزئین سفره و جلوه دادن به آن استفاده می‌شود. جایگاه عروس و داماد نیز به همان سبک و به صورت نه چندان شلوغ با استفاده از گل و روبان تزئین می‌شود.

نام و پنیر و سبزی نیز در یک سینی تزئین شده و در قسمتی از سفره قرار داده می‌شود. انتخاب رنگ گل‌ها و برخی از جزئیات سفره عقد ممکن است بنا به درخواست عروس و داماد تغییر داده شود.

 

ویژگی‌های سفره عقد مدرن

طراحی و چیدمان سفره عقد مدرن توسط تیم طراحی انجام می‌شود و نحوه قرار دادن اجزای سفره هفت سین در این سبک با سبک کلاسیک کمی متفاوت است. در سفره عقد مدرن از لوازم لوکس استفاده می‌شود و همین مساله موجب می‌شود تا سفره جلوه و زیبایی بیشتری داشته و گل‌های به کار رفته در سفره زیبایی آن را دو چندان می‌کند.

اجزای سفره عقد مدرن با سفره عقد کلاسیک تفاوتی ندارد و تنها تفاوت آن در نوع ظروف و نحوه چیدمان آنها است. به عنوان مثال در چیدمان میوه و شیرینی تمامی اجزا و اندازه آنها در نظر گرفته می‌شود و میوه‌ها به صورتی چیده می‌شوند که با سایر اجزای سفره هماهنگی داشته باشند. معمولا از میوه‌های لوکس و لاکچری برای تزئین سفره عقد استفاده می‌شود. رنگ میوه‌ها و نحوه چیدمان آنها در زیبایی سفره عقد تاثیر زیادی دارد.

آینه و شمعدان نیز معمولا به رنگ نقره‌ای یا برنز انتخاب می‌شود و چیدمان آن کمی با چیدمان سفره کلاسیک متفاوت است. اما معمولا در جایی قرار داده می‌شود تا عروس و داماد بتوانند یکدیگر را از درون آینه ببینند. هر جایی از سفره که خالی باشد با استفاده از گل و شمع تزئین می‌شود. در صورتی که عروس و داماد بخواهند نوع گل‌ها را انتخاب کنند بهتر است از گل‌های لوکس مانند گل روز یا گل‌های ظریف استفاده کنند تا با چیدمان مدرن سفره عقد همخوانی داشته باشد.

اجزای سفره عقد با استفاده از اکلیل و سایر تزئینات مانند روبان و گل تزئین می‌شوند و در تزئین آنها معمولا سعی می‌شود تا سادگی حفظ شده و از شلوغ کردن ظروف پرهیز شود. شیرینی و کیک نیز در بخشی از سفره با تزئینات زیبا و خاص قرار داده می‌شود.

جایگاه عروس و داماد نیز به صورتی ساده و لاکچری تزئین می‌شود تا فضایی زیبا برای عکاسی نیز وجود داشته باشد و عروس و داماد بتوانند عکس‌های روز عقد را در همان محل ثبت کنند.

انتخاب سبک سفره عقد به سلیقه عروس و داماد بستگی دارد. برخی از عروس و دامادها طرفدار سبک کلاسیک هستند و برخی دیگر سبک‌های مدرن را می‌پسندند. در سفره‌های سنتی و کلاسیک معمولا از اجزایی استفاده می‌شود که با فرهنگ اصیل ایرانی ارتباط دارند و یادآور رسم و رسومات گذشتگان ما هستند. به عنوان مثال ممکن است در سفره از ترمه یا پارچه‌های سنتی و زیبا استفاده شود.

ظروفی که برای تزئین استفاده می‌شود نیز در هر سبک متفاوت است. در سفره عقد کلاسیک معمولا از ظروف مسی یا فلزی استفاده می‌شود. اما در سفره عقد مدرن از ظروف کریستال استفاده شده و تمامی اجزای موجود در آن نیز با همین سبک و رنگ هماهنگ می‌گردد تا تم رنگی موجود در سفره حفظ شده و ترکیب رنگی زیبایی بر سفره حاکم باشد.

استفاده از شمعدان‌های لوکس و مجسمه‌های مدرن در سفره عقد مدرن نیز یکی دیگر از وجوه تمایز این دو سبک است. در سفره‌های مدرن معمولا از شمعدان‌های جدید و لاکچری استفاده شده و اطراف سفره نیز با شمعدان‌های کوچک تزئین می‌شود. به طور کلی در سفره عقد کلاسیک و مدرن، نحوه چیدمان اجزای سفره بسیار مهم است. پس از آن نوع ظروف و تزئینات موجود در آن است که زیبایی سفره را تکمیل می‌کند.

برای انتخاب دفتر ازدواج شیک از افرادی که در این زمینه تجربه دارند کمک بگیرید و از آنها بخواهید تجربیات خود را با شما در میان بگذارند. از تجربیات آنها استفاده کنید تا مراسم بی عیب و نقصی را در دفتر ازدواج تهران داشته باشید و هر بار با دیدن عکس‌ها و فیلم‌هایی که در دفتر ازدواج شیک در تهران ثبت کرده‌اید، خاطراتی خوب و خوش برایتان تداعی شود.