مقاله

دفتر ازدواج غرب تهران

admin ۱۷ خرداد ۱۴۰۱

آیا می‌دانید فلسفه سفره عقد چیست؟ هر یک از اجزای سفره عقد در دفتر ازدواج غرب تهران نماد چه چیز است؟ سفره عقد از چه زمان در سنت ایرانیان شکل گرفته است؟

سفره عقد یکی از مهمترین بخش‌های مراسم عقد محسوب می‌شود و برای خانواده‌ها و عروس و داماد بسیار مهم است. عروس و داماد دوست دارند بهترین و زیباترین سفره عقد را داشته باشند. به همین دلیل معمولا زمان زیادی را برای انتخاب ظروف و اجزای سفره عقد صرف می‌کنند.

سفره عقد از سالیان بسیار کهن در فرهنگ ایرانیان وجود داشته است. زرتشتیان سفره عقد را به نام سفره گواه می‌شناختند و آن را با ظروف گران قیمت تزئین می‌کردند. در فرهنگ ایرانیان ازدواج اتفاقی بسیار مقدس و مهم محسوب می‌شد و به همین دلیل مراسم عقد و ازدواج را با شکوه هر چه تما‌م‌تر برگزار می‌نمودند. برای سفره از پارچه‌های زیبا و گران قیمت استفاده می‌شد و ظروف را بر روی سفره می‌چیدند.

در سنت ایرانیان رسم بر این است که برای مراسم خاص سفره پهن می‌کنند مانند عید نوروز، چهارشنبه سوری و مراسم عقد و ازدواج. پارچه‌ای که برای سفره عقد انتخاب می‌شود عمدتا به رنگ سفید است که نماد خوشبختی و سفید بختی است، اما ممکن است در برخی از شهرها از پارچه‌های سنتی رنگی و از صنایع دستی مربوط به همان شهر استفاده شود. البته امروزه انتخاب رنگ سفره با توجه به سلیقه عروس و داماد انتخاب می‌شود و با رنگ و نوع ظروف استفاده شده در چیدمان سفره عقد متناسب است.

در دفتر ازدواج شهرک غرب هر یک از اجزای موجود در سفره عقد نماد چیزی است و فلسفه خاصی دارد. مهمترین اجزای سفره عقد عبارتند از آینه و شمعدان، قرآن، جانماز، عسل، نبات، گردو و فندق، تخم مرغ و ...

 

فلسفه اجزای سفره عقد

همانطور که اشاره شد هر یک از لوازمی که در سفره عقد قرار داده می‌شود فلسفه خاصی دارد که در این بخش هر یک را به طور جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

 • آینه و شمعدان: مهمترین خرید قبل از مراسم عقد آینه و شمعدان است که توسط داماد خریداری می‌شود. آینه و شمعدان در قسمت بالای سفره عقد و درست در مقابل عروس و داماد قرار می‌گیرد تا عروس و داماد بتوانند از داخل آینه یکدیگر را ببینند. این کار برای ایجاد مهر و محبت در دل‌های عروس و داماد انجام می‌شود و نماد پاکی و صداقت است. شمعدان‌ها نیز در کنار آینه قرار می‌گیرند و نماد روشنی و گرمای زندگی هستند. استفاده از شمع در سفره عقد بسیار رایج است و در دفتر ازدواج تهران معمولا علاوه بر شمع‌های موجود در شمعدان از شمع‌های دیگری نیز استفاده می‌شود. شمع‌ها در زیباتر شدن سفره عقد نقش بسیار موثری دارند و اگر به شمع علاقه مند هستید حتما سفارش کنید تا از شمع‌های بیشتری در سفره استفاده کنند.

 

 • جانماز: استفاده از جانماز در سفره عقد برای یادآوری پایبندی عروس و داماد به اصول دین اسلام است و معمولا از جانمازهای ترمه و زیبا و یا پارچه‌های مخمل و سنگ دوزی شده استفاده می‌شود. در بهترین دفتر ازدواج غرب تهران بر روی جانماز مهر و تسبیح زیبایی قرار داده می‌شود و نماد ایمان و متعهد بودن عروس و داماد بر اصول دین می‌باشد و از سالیان دور بر سر سفره عقد جانماز پهن می‌کنند.

 

 • قرآن: یکی از مهمترین اجزای سفره عقد قرآن مجید است. قرآن نماد ایمان و اعتقاد عروس و داماد است. قرآن معمولا در مقابل آینه قرار داده می‌شود و آن را در قسمت بالای جانماز می‌گذارند.

 

 • شاخه نبات: در دفتر ازدواج مهردریا شاخه نبات را به زیبایی درون ظروفی بسیار زیبا می‌چینند و آنها را با گل و سایر لوازم زینتی تزئین می‌کنند. شاخه نبات نماد شیرینی زندگی است و به همین دلیل در سفره عقد قرار داده می‌شود تا میان زن و شوهر شیرینی بوجود بیاورد.

 

 • نان و پنیر و سبزی: از دیگر اجزای سفره عقد که معمولا به زیبایی تزئین می‌شود نان و پنیر است که در کنار آن از سبزی نیز استفاده می‌شود. نان و پنیر نماد برکت و رزق و روزی است و سبزی موجود در کنار آن یا در داخل نان و پنیر نشانه سرسبزی و زندگی است. طراحان دکور دفتر ازدواج شهرک غرب به زیبایی نان و پنیر و سبزی را تزئین می‌کنند و در برخی از خانواده‌ها رسم بر این است که نان و پنیر را میان مهمانان تعارف می‌کنند. سبزی که برای نان و پنیر و سبزی استفاده می‌شود معمولا از نعناع، تره، ریحان، شاهی و ترب است.

 

 • جام عسل: یکی از شیرین‌ترین بخش‌های مراسم عروسی عسل بر دهان گذاشتن عروس و داماد است. در این مراسم زیبا و خاطره انگیز عروس عسل بر دهان داماد می‌گذارد و داماد نیز به همین شکل عسل را بر دهان عروس می‌گذارد که نماد شیرینی و شیرین کامی است. در دفتر ازدواج غرب تهران ظرفی که برای عسل انتخاب می‌شود معمولا بسیار زیبا و خاص است که با استفاده از گل و روبان تزئین می‌شود. این مراسم معمولا پس از جاری شدن خطبه عقد و بر دست کردن حلقه‌ها انجام می‌شود.

 

 • تخم مرغ: یکی دیگر اجزای سفره عقد تخم مرغ است که معمولا به رنگ‌های طلایی یا نقره‌ای تزئین می‌شود. تخم مرغ نماد تولید مثل و تداوم نسل است و برای فرزند آوری عروس و داماد و ادامه نسل در سفره عقد قرار می‌دهند. در دفتر ازدواج تهران در ظروفی بسیار زیبا و شیک تزئین می‌شوند. چیدمان تخم مرغ‌ها به سلیقه و نظر طراح دکور بستگی دارد و ممکن است به اشکال مختلف در سفره عقد قرار داده شود.

 

 • سکه: از دیگر اجزای سفره عقد که در سفره هفت سین نیز کاربرد دارد سکه است که نماد رزق و روزی است. در سفره عقد ممکن است از سکه‌های تزئینی استفاده شود. سکه‌ها معمولا به شکل گل یا اشکال دیگر تزئین می‌شوند و در ظروفی زیبا درون سفره عقد قرار داده می‌شوند. در بهترین دفتر ازدواج غرب تهران سکه‌ها به شکلی چیده می‌شوند که جلوه زیباتری داشته باشند.

 

 • گردو و بادام و فندق: خوراکی‌هایی مانند گردو و بادام و فندق برای زیبایی بیشتر به رنگ طلایی یا نقره‌ای تزئین می‌شوند و با استفاده از روبان و گل تزئین می‌شوند. در برخی از سفره‌ها این خوراکی‌ها به شکلی زیبا تزئین می‌شوند. در برخی از سفره‌ها نیز گردو و بادام و فندوق به رنگ طبیعی خود استفاده می‌شوند و با استفاده از لوازم تزئینی و گل تزئین می‌شوند. گردو نماد طول عمر است و با نیت افزایش طول عمر عروس و داماد در سفره گذاشته می‌شود. بادام و فندق نیز از جمله خوراکی‌های مغذی هستند و نشانه برکت و روزی بسیار است. این خوراکی‌ها نماد گسترده بودن سفره عروس و داماد و پر روزی بودن زندگی آنها است.

 

 • میوه: وجود میوه‌های خوش رنگ و زیبا در سفره عقد دفتر ازدواج تهران به معنی برخورداری عروس و داماد از نعمات الهی است. برای تزئین از میوه‌های زیبا و خوش رنگ استفاده می‌شود تا در سفره جلوه زیبایی داشته باشد.

 

 • کله قند: یکی دیگر از اجزای مهم سفره عقد کله قند است. سائیدن قند بر سر عروس و داماد از سنت‌های دیرینه ایرانیان است و به همین دلیل دو عدد قند کوچک تزئینی در سفره می‌گذارند که در زمان جاری شدن خطبه عقد در دفتر ازدواج غرب تهران این مراسم را اجرا کنند. کله قند نماد شیرینی و شیرین کامی است و سائیدن قند بر سر عروس و داماد نماد بارش شیرینی و شادی بر زندگی عروس و داماد است. معمولا رسم بر این است که دختران مجرد فامیل توری مخصوص مراسم قند سائی را بالای سر عروس و داماد نگه دارند.

 

 • اسپند: دود کردن اسپند از دیگر رسومی است که در مراسم شادی در میان ایرانیان انجام می‌شود و برای دور کردن چشم بد انجام می‌شود. از دیر باز رسم بر این بوده است که برای دور کردن چشم نظر از زندگی اسپند دود می‌کردند، و این رسم هنوز نیز انجام می‌شود و در سفره عقد نیز اسپند می‌گذارند تا در پایان مراسم عقد آن را دود کنند.

 

 • گل‌های طبیعی: استفاده از گل‌های طبیعی در سفره عقد علاوه بر زیباتر کردن سفره نماد زندگی و طراوت است. در برخی از دفاتر گل‌هایی که در سفره عقد برای تزئین استفاده می‌شود مطابق با سلیقه عروس و داماد انتخاب می‌شود. گل طبیعی در سفره عقد دفتر ازدواج شهرک غرب جلوه بسیار زیبایی به اتاق عقد و سفره عقد می‌بخشد.

 

 • نقل و سکه: برخی از خانواده‌ها نقل و سکه را در بسته بندی‌های تزئینی کوچکی آماده می‌کنند و میان مهمانان پخش می‌کنند، برخی دیگر نقل و سکه را بر سر عروس و داماد می‌ریزند. به طور کلی نقل نشانه شیرینی و شادی است و سکه نشانه رزق و روزی بیشتر است. در دفتر ازدواج مهردریا ظرفی مخصوص برای نقل و سکه وجود دارد که خانواده‌ها می‌توانند از آن برای نقل و سکه استفاده کنند.

 

 • استند حلقه:  این استند می‌تواند یک سبد کوچک باشد یا یک سینی تزئین شده، در هر صورت مخصوص قرار دادن حلقه عروس و داماد در نظر گرفته شده است و به شکلی زیبا تزئین می‌شود. این استند در دفتر ازدواج تهران برای عکاسی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و عروس و داماد می‌توانند در زمان به دست کردن حلقه همراه با استند مخصوص حلقه، عکس‌های به یاد ماندنی بگیرند.

 

یک سفره عقد شیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک سفره عقد در کنار زیبایی باید ساده و مدرن باشد. برای اینکه بتوانید سفره عقد زیبایی داشته باشید باید به ظروفی که در سفره عقد استفاده می‌شود خوب دقت کنید. ترکیب رنگ استفاده شده در سفره عقد یکی از مهمترین فاکتورهای یک سفره عقد زیبا و شیک است. به عنوان مثال ترکیب رنگ سفید و طلایی در کنار گل آرایی شیک با رنگ‌هایی ملایم و زیبا می‌تواند یک چیدمان زیبا خلق کند.

نوع چیدمان سفره عقد نیز از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه کرد. اگر چیدمان سنتی دوست دارید بایستی تمام اجزای سفره عقد را به شکلی سنتی انتخاب کنید. اگر چیدمان مدرن دوست دارید بایستی تمام ظروف و حتی آئینه و شمعدان نیز مدرن انتخاب شوند. نمی‌توان این دو چیدمان را با هم ترکیب کرد.

اجزای سفره عقد در چیدمان سنتی با اجزای استفاده شده در چیدمان مدرن کمی متفاوت هستند. در چیدمان مدرن ممکن است از جانماز و برخی از اجزا مانند تخم مرغ و ... استفاده نشود، اما در چیدمان سنتی همه چیز طبق روال قدیمی انجام می‌شود و تمام نکات مطابق با فرهنگ اصیل ایرانی رعایت می‌شود.

افرادی که به چیدمان سنتی علاقه دارند می‌توانند سفره عقد را روی زمین و با استفاده از سفره‌های سنتی ترمه پهن کنند. برای این نوع چیدمان معمولا از ظروف سفالی یا مسی استفاده می‌شود تا حالتی سنتی داشته باشد. اما در سفره عقد مدرن بیشتر از ظروف کریستال استفاده می‌شود و نوع تزئیناتی که در این سفره بکار برده می‌شود کمی متفاوت تر خواهد بود.

در سفره عقد مدرن از گل‌های بیشتری برای تزئین سفره استفاده می‌شود و گل آرایی یک  از مهمترین بخش‌های چیدمان سفره عقد و اتاق عقد محسوب می‌شود. استفاده از شمع نیز در این نوع چیدمان بسیار رایج است. شمع‌ها جلوه بسیار زیبایی به این نوع چیدمان می‌بخشند و به همین دلیل بیشتر عروس و داماد‌ها بر استفاده از شمع بسیار تاکید دارند.

در سفره عقد استفاده از نور پردازی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. نورپردازی باید به صورتی انجام شده باشد که تمام اجزای سفره عقد به طور کامل دیده شوند و هیچ قسمتی تاریک و کم نور نباشد. این موضوع برای عکس گرفتن بسیار کاربرد دارد و موجب می‌شود تا عکس‌ها زیباتر شوند.

استفاده از اجزای لوکس و شیک در سفره عقد موجب زیباتر شدن سفره عقد می‌شود و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هرچه تزئینات شیک‌تر باشند چیدمان سفره عقد جلوه زیباتری خواهند داشت. اگر به چیدمان خاصی علاقه دارید حتما به ظروفی که در سفره عقد استفاده شده است دقت بیشتری داشته باشید. اگر به دنبال سفره عقد شیک و لاکچری هستید بهتر است ظروف کریستال یا برنز انتخاب کنید. ظروف نقره نیز جلوه بسیار زیباتری دارند. انتخاب نوع ظروف استفاده شده در سفره عقد به سلیقه شما بستگی دارد.

نکته دیگر نوع چیدمان سفره عقد است. در برخی از دفاتر ازدواج سفره عقد به شکلی سنتی و  ساده چیده می‌شوند اما در برخی از دفاتر در چیدمان سفره عقد از لوازم دیگری مانند آکواریوم، استندهای بزرگ در اندازه‌های مختلف و آویزهای زیبا استفاده می‌شود که جلوه سفره عقد را بسیار زیباتر می‌کند.

به طور کلی توصیه می‌شود پیش از رزرو بهترین دفتر ازدواج غرب تهران حتما از اتاق عقد دیدن کنید و به تمامی جزئیات سفره عقد و ظروف استفاده شده در آن دقت کنید. اگر چیدمان خاصی مد نظرتان است حتما با مدیریت مجموعه در میان بگذارید و ایده‌هایی که در ذهن دارید را با آنها در میان بگذارید. به عنوان مثال می‌توانید گل‌های استفاده شده در سفره عقد را با گل‌های دسته گل عروس ست کنید. رنگ گل‌ها و نوع آنها را مشخص کنید و ...

 

چند نکته مهم در مورد اتاق عقد

در زمان بازدید از اتاق عقد چند نکته مهم باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. این نکات مهم عبارتند از:

 • دکوراسیون محل نشستن عروس و داماد: قسمتی که عروس و داماد می‌نشینند باید نور پردازی بیشتری داشته باشد تا نسبت به سایر قسمت‌های سالن جلوه زیباتری داشته باشد. این موضوع برای عکاسی و فیلم برداری بسیار مهم است. قسمتی که برای نشستن عروس و داماد در نظر گرفته شده است باید تزئینات زیباتری داشته باشد. دکور پشت صندلی عروس و داماد، کناره ها و صندلی باید زیبا و براق باشند تا عکس‌های زیبا و با کیفیتی داشته باشید.

 

 • گل آرایی و شمع آرایی: گل‌ها و شمع‌ها در زیباتر شدن دکوراسیون اتاق عقد نقش بسیار موثری دارند. اگر به گلهای طبیعی علاقه مند هستید حتما سفارش کنید تا از گلهای بیشتری برای تزئین اتاق استفاده کنند. گلهای طبیعی حس زندگی و نشاط را به شما القا خواهند کرد و در کناز شمع‌ها دکوری رمانتیک و زیبا خلق می‌کنند. در زمان انتخاب رنگ گل‌ها به خاطر داشته باشید که از رنگ‌های ملایم و هماهنگ استفاده کنید. معمولا در دکوراسیون اتاق عقد از رنگ‌های روشن استفاده می‌شود پس بهتر است رنگ گل‌ها نیز با رنگ اجزای موجود در دکوراسیون اتاق هماهنگ باشد و با رنگ‌های موجود همخوانی داشته باشد.

شمع‌ها نیز در زیبایی اتاق عقد بسیار موثر هستند. با استفاده از شمع‌ها می‌توانید عکس‌های رمانتیک بسیاری بگیرید. اگر تعداد شمع‌ها زیاد باشند می‌توانید برخی از عکس‌ها را با استفاده از نور شمع بگیرید.

 • ظرفیت اتاق عقد: پیش از رزرو دفتر ازدواج تهران تعداد مهمانانی که قصد دارید برای مراسم عقد دعوت کنید را مشخص کنید. در زمان انتخاب دفتر ازدواج باید به ظرفیت اتاق عقد دقت کنید. ظرفیت سالن عقد در دفاتر ازدواج متفاوت می‌باشد و باید تعداد مهمانان مشخص باشد تا فضای کافی برای حضور مهمانان وجود داشته باشد.
 • برای اطلاع از ظرفیت دفتر ازدواج مهر دریا به نشانی اینترنتی https://mehredarya.com/ مراجعه نمائید.

 

 • امکانات پذیرایی از مهمانان: در زمان رزرو دفتر ازدواج برای مراسم عقد حتما درباره نحوه پذیرایی از مهمانان با مدیریت مجموعه صحبت کنید. اگر تمایل دارید که میوه و شیرینی را مطابق با سلیقه خود انتخاب کنید می‌توانید تمامی لوازم و مواد مورد نیاز را تهیه کنید و در اختیار پرسنل قرار دهید. در صورتیکه که امکانات پذیرایی در دفتر ازدواج فراهم باشد حتما منوی موجود را مشاهده کنید و نوع کیک و شیرینی را مطابق با سلیقه خود از منوی پذیرایی انتخاب کنید. در صورت امکان از کیک و شیرینی میل کنید تا از طعم  و کیفیت انها اطمینان حاصل نمائید.

 

 • امکان پخش موسیقی زنده: در برخی از دفاتر ازدواج برنامه موسیقی زنده در نظر گرفته شده است و به انتخاب عروس و داماد موسیقی سنتی یا پاپ اجرا می‌شود. اگر مایل هستید که در مراسم عقد موسیقی زنده داشته باشید حتما در این مورد با مدیریت مجموعه صحبت کنید. در صورتیکه موسیقی خاصی مد نظرتان است حتما آنها را به مسئول پخش موسیقی اطلاع دهید تا در زمان برگزاری مراسم موسیقی دلخواه شما را بنوازند تا مراسمی خاطره انگیز و به یاد ماندنی داشته باشید.

 

 • امکانات اتاق عقد: از مهمترین امکانات موجود در اتاق عقد می‌توان به اتاق انتظار اشاره نمود. اتاق انتظار برای زمانی که مراسم عقد پیش از ساعت مقرر شما هنوز تمام نشده باشد بسیار کاربردی است. بدین ترتیب می‌توانید در اتاق انتظار حضور داشته باشید و برای مراسم آماده شوید. اگر می‌خواهید لباس خود را عوض کنید یا خودتان را آماده کنید این زمان بهترین زمان برای شما خواهد بود. مهمانان نیز می‌توانند در اتاق انتظار برای مراسم آماده شوند.

 

از دیگر امکاناتی که در اتاق عقد از اهمیت بالایی برخوردار است سیستم تهویه مناسب است. اتاق عقد باید مرتبا تهویه شود تا هوای داخل اتاق همیشه تازه باشد. همچنین سیستم گرمایش و سرمایش اتاق باید متناسب با فصل به درستی تنظیم شده باشد تا مهمانان اذیت نشوند. به عنوان مثال در فصول گرم سال بهتر است فضای داخل اتاق خنک باشد تا مهمانان کلافه نشوند. همچنین در هوای سرد اتاق باید گرمای مطلوبی داشته باشد. نه خیلی گرم و نه خیلی سرد.

 

نکته دیگر وجود امکانات رفاهی برای سالمندان و معلولین است. وجود سطح شیب دار در پارکینگ و راهرو و وجود آسانسور این امکان را برای مهمانان سالمند و معلول فراهم می‌کند تا بتوانند بدون هیچ مشکلی در مراسم حضور یابند.

 

وجود دکوری مجزا برای عکاسی و برخورداری از امکانات عکاسی و فیلم برداری از دیگر امکاناتی است که در یک دفتر ازدواج شیک و مدرن فراهم می‌باشد. در برخی از دفاتر محلی خاص برای عکاسی از عروس و داماد در نظر گرفته شده است و عکاس حرفه‌ای برای ثبت عکس‌های عروس و داماد حضور دارد. پس از پایان مراسم فایل عکس‌ها در اختیار عروس و داماد قرار داده می‌شود و آنها می‌توانند عکس‌ها را به هر شکل که بخواهند چاپ کنند.

نزدیک بودن و در دسترس بودن دفتر ازدواج از دیگر نکاتی است که در زمان انتخاب دفتر ازدواج غرب تهران باید مورد توجه قرار گیرد. دفتر ازدواج باید به محل زندگی شما نزدیک باشد و یا اگر قصد دارید پیش از مراسم به آرایشگاه بروید باید فاصله زمانی این دو را در نظر بگیرید. بهتر است دفتر ازدواج و سالن زیبایی نزدیک به هم انتخاب شوند تا برای رسیدن به مراسم استرس نداشته باشید. همچنین دسترسی به دفتر ازدواج باید آسان باشد. در این صورت مهمانان برای پیدا کردن دفتر ازدواج و حضور در مراسم با مشکلات ترافیکی روبرو نخواهند شد.

وجود پارکینگ از دیگر امکاناتی است که موجب می‌شود تا مهمانان بتوانند با آسودگی خاطر در مراسم حضور یابند و نگرانی بایت جای پارک و خودروی خود نداشته باشند.

 

پیغام خطا

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/mehredarya.com/public_html/includes/file.phar.inc).