مقاله

سالن عقد در اکباتان

admin ۲۷ دی ۱۴۰۰

در مراسم بله برون، خانواده­ها با هم صحبت می­کنند و تاریخ عقد را مشخص می­نمایند. حالا وقت رزرو سالن عقد در اکباتان است. پس از اینکه خانواده دختر و خانواده پسر درباره مسائلی همچون مهریه، شیر بها و خرید جهیزیه با هم به توافق رسیدند و با نظر عروس و داماد تاریخ روز عقد را تعیین کردند، باید برای روز عقد برنامه ریزی کنند. خرید روز عقد، انتخاب محضر و سالن عقد، خرید حلقه و تهیه لیست مهمانان.

انتخاب سالن عقد و محضر عقد اکباتان ازدواج شاید کمی دشوار به نظر بیاید اما اگر چند نکته را مورد توجه قرار بدهید، به سادگی می­توانید سالن عقد شیک در اکباتان را پیدا کنید و برای مراسم عقد آماده شوید. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که برای روز عقد در دفتر عقد، مدارکی نیاز است که شاید آماده کردن برخی از آنها نیاز به زمان داشته باشد. پس مدارک لازم برای ثبت عقد را آماده کنید تا برای روز مراسم چیزی کم و کسر نباشد.

حال به چند ویژگی مهم درباره یک سالن عقد شیک و مدرن اشاره خواهیم کرد. برای انتخاب سالن عقد بهتر است عروس و داماد حضوری از سالن دیدن کنند و با مسئول برگزاری مراسم یا مدیریت سالن درباره امکانات و خدمات محضر عقد و سالن عقد صحبت کنند. در انتخاب سالن عقد وسواس به خرج دهید تا بعدا از انتخاب خود پشیمان نشوید.

نکته اول: دکوراسیون اتاق عقد و سفره عقد

ابتدا از مدیر محضر عقد اکباتان بخواهید تا اجازه دهد از سالن عقد در اکباتان و اتاق عقد دیدن کنید. به دقت تمام تزئینات به کار رفته در اتاق را نگاه کنید. نحوه قرار گرفتن صندلی عروس و داماد و تزئینات پشت صندلی را به دقت بررسی کنید. سفره عقد یکی از مهمترین فاکتورهای مراسم عقد است و امروزه در بسیاری از دفاتر عقد شیک سفره عقد وجود دارد. درباره چیدمان سفره عقد و ظروفی که برای تزئین استفاده می­شود سوال کنید. اگر از چیدمان متنوعی برای تزئین سفره عقد استفاده می­کنند بخواهید تا عکس­ها یا ظروف را به شما نشان بدهند تا بهتر بتوانید چیدمان مورد نظرتان را انتخاب کنید.

نکته دیگر شمع آرایی سفره عقد است. شمع جلوه بسیار زیبایی به دکوراسیون سفره عقد خواهد بخشید. استفاده از شمعدان­های زیبا و شمع­های بلند زیبایی سفره را دوچندان خواهد کرد.

گل آرایی از مهمترین ویژگی­های دفتر عقد در اکباتان است. اگر از گل­های طبیعی در گل آرایی استفاده شود نمایی بینظیر خلق خواهد شد. گل­های طبیعی سرشار از حس عشق و زندگی هستند. در برخی از دفاتر عقد عروس و داماد می­توانند گل­هایی که برای گل آرایی استفاده می­شود را طبق سلیقه خود انتخاب کنند. فقط دقت داشته باشید که رنگ گل­ها با تم دکوراسیون اتاق و تزئینات سفره عقد همخوانی داشته باشد. عروس می­تواند دسته گل خود را از همان گل­های استفاده شده در تزئینات انتخاب کند.

در سالن عقد مهر دریا افرادی مجرب و با سلیقه سالن عقد و سفره عقد را با دقت و ظرافت هر چه تمام­تر تزئین می­نمایند.

برای دیدن عکس­های سفره عقد و دکوراسیون سالن عقد می­توانید

به قسمت گالری وب سایت سالن عقد مهر دریا به آدرس زیر مراجعه نمائید. https://mehredarya.com/

 

مساله دیگر نورپردازی اتاق عقد و سالن عقد در اکباتان است. نورهای بکار رفته در اتاق عقد باید به گونه­ای باشد که محل قرار گرفتن عروس و داماد و سفره عقد از دیگر قسمت­های اتاق روشن­تر و پر نورتر باشد تا جلوه خاصی داشته باشد. بهتر است از رنگ سفید استفاده شده باشد. رنگ سفید باعث می­شود تا عکس­ها بهتر شوند. همچنین نورپردازی مناسب سالن عقد نیز بسیار مهم است. نورپردازی بد باعث می­شود تا فضای سالن کوچک به نظر بیاید.

 

نکته دوم: امکانات پذیرایی از مهمانان و کادر حرفه­ای

در بیشتر دفاتر عقد امکانات لازم برای پذیرایی از مهمانان فراهم است. درباره نوع شیرینی و نوشیدنی­هایی که در مراسم سرو خواهند شد سوال کنید. اگر امکان داشت خودتان نوع شیرینی و نوشیدنی را مطابق با سلیقه خود انتخاب کنید. البته هرچه بیشتر سفارش دهید و سخت گیرانه­تر انتخاب کنید، هزینه مراسم بیشتر خواهد شد.

به ظرفیت سالن دقت کنید. تعداد مهمانان خود را قبل از مراجعه به محضر عقد اکباتان مشخص کنید و تعداد را به مدیر سالن عقد شیک در اکباتان اطلاع بدهید. سالن عقد مهر دریا با ظرفیت حدودا 60 نفر آماده پذیرایی از مهمانان گرامی شما خواهد بود.

برخی از عروس و دامادها مایل هستند تا پذیرایی از مهمانان مفصل باشد و با سرو میان وعده از مهمانان خود پذیرایی نمایند. درباره امکانات محضر عقد درباره سرو میان وعده یا وعده اصلی سوال کنید. اگر قصد دارید تا بعد از جاری شدن خطبه عقد مهمانان را برای شام دعوت کنید، از مدیریت سالن بپرسید که آیا امکانات لازم برای تهیه غذا و سرو را دارند یا خیر. در صورت امکان از غذاهای سالن یا از میان وعده­های موجود در منو کمی بچشید تا از کیفیت غذا اطمینان حاصل کنید.

غذاها و میان وعده­هایی را که در نظر دارید را با تعداد مهمانان به مدیر سالن اطلاع دهید و هزینه تمامی این موارد را محاسبه کنید. سعی کنید در حد توان مالی خود نوع غذا و تنوع غذا را انتخاب کنید.

با اجازه مدیر سالن از آشپزخانه و قسمت­های دیگر سالن دیدن کنید و از تمیزی و رعایت اصول بهداشتی توسط پرسنل و کادر سالن مطمئن شوید. پرسنل باید ظاهری تمیز و پوششی آراسته و زیبا داشته باشند. همچنین اخلاق و نحوه معاشرت پرسنل با مهمانان و مراجعه کنندگان بسیار مهم است. همچنین به تهویه سالن و سیستم گرمایش و سرمایش دفتر ازدواج اکباتان و سالن عقد دقت کنید.

نکته سوم: موقعیت جغرافیایی محضر عقد و پارکینگ

در هنگام مراجعه به دفتر عقد در اکباتان، به مسیر رفت و آمد خود و مهمانان خود دقت کنید. مسیر رفت و آمد باید کوتاه و سر راست باشد. هر چه دسترسی به دفتر ازدواج آسان­تر باشد مهمانان راحت­تر می­توانند آدرس را پیدا کنند و در سالن عقد شیک در اکباتان حضور یابند. نکته دیگر وجود پارکینگ اختصاصی است. وجود پارکینگ برای آرامش و آسایش مهمانان از اهمیت بالایی برخوردار است. مخصوصا اگر محضر در خیابان اصلی واقع شده باشد، پیدا کردن جای پارک مناسب کار دشواری خواهد بود. بنابراین برای آسایش حال مهمانان خود این نکته را مورد توجه قرار دهید.

نکته چهارم: عکاسی و فیلم برداری

در برخی از دفاتر ازدواج عکاس و فیلم بردار حرفه­ای برای تهیه عکس و فیلم از مراسم شما حضور دارند و اگر عروس و داماد مایل باشند می­توانند از این امکان برخوردار شوند. عکاسان و فیلم برداران کاربلد حاضر در سالن عقد مهر دریا، لحظات به یاد ماندنی شروع پیمان مشترک شما را برایتان ثبت خواهند نمود.

مدارک لازم برای ارائه به دفتر عقد در اکباتان:

پس از اینکه دفتر عقد مورد پسند خود را انتخاب نمودید برای دریافت معرفی نامه آزمایشگاه بار دیگر به دفتر ازدواج اکباتان مراجعه نمائید. دو قطعه عکس و اصل شناسنامه را به همراه داشته باشید. معرفی نامه آزمایشگاه برای انجام آزمایش پیش از ازدواج الزامی است. سپس به آزمایشگاه یا مرکز بهداشت معرفی شده از سوی دفتر ازدواج مورد نظرتان مراجعه کنید و آزمایشات لازم را انجام بدهید. این آزمایشات برای جلوگیری از بروز مشکلاتی در آینده ضروری می­باشند.

آزمایشاتی از قبیل:

 • آزمایش خون (برای بررسی بیماری­های کم خونی مثل تالاسمی و هموفیلی، ایدز، هپاتیت و بیماری­های مقاربتی مانند سفلیس)
 • آزمایش ادرار (برای تشخیص عدم اعتیاد که برای هر دو اجباری است)
 • تزریق واکسن کزاز ( برای دختر، در صورتیکه واکسن نزده باشد)
 • شرکت در کلاس تنظیم خانواده. این کلاس­ها به منظور اگاه سازی جوانان و جلوگیری از مشکلات زناشویی برگزار می­شوند. در این کلاس­ها موضاعاتی از قبیل نحوه رفتار زوجین با یکدیگر و روابط عاطفی و زناشویی و روش­های جلوگیری از بارداری مطرح می­شوند و شرکت در این کلاس­های مشاوره الزامی است.
 • آزمایش ژنتیک (برای دختر و پسری که نسبت فامیلی دارند)

جواب آزمایش طی یک الی دو هفته حاضر می­شود و به مدت 30 روز معتبر است. در این مدت یک ماهه باید عقد ثبت شود در غیر اینصورت آزمایش باید مجدد انجام شود.

مدارک دیگر برای ثبت عقد عبارتند از:

 • شناسنامه عکس دار عروس و داماد و دو عدد فتوکپی از صفحه اول شناسنامه هر دو.
 • اگر ازدواج دوم باشد، فتوکپی صفحه دوم نیز لازم است.
 • اصل کارت ملی عروس و داماد و یک فتوکپی از پشت و روی کارت ملی هر دو.
 • دو قطعه عکس 3 در 4 برای هر دو.
 • برگه جواب آزمایش عروس و داماد.
 • اصل شناسنامه یا کارت ملی پدر عروس.
 • اگر پدر عروس فوت شده باشد، گواهی فوت الزامی است.
 • اگر پدر عروس با ازدواج مخالفت کند و در محضر حضور نیابد، دختر باید به دادگاه مراجعه کند و مجوز ازدواج بگیرد و مجوز را به دفتر ازدواج اکباتان ارائه دهد.  
 • اگر پدر عروس در روز عقد نتواند حاضر شود (در زندان باشد یا خارج از کشور زندگی کند یا هر دلیل دیگری)، دختر باید مجوز ازدواج صادر شده از سوی دادگاه را روز عقد به همراه داشته باشد.
 • اگر عروس قبلا ازدواج کرده باشد، احتیاجی به اجازه پدر نیست، اما باید گواهی فوت شوهر یا سند طلاق را با خود به همراه داشته باشد.
 • سه نفر شاهد بالغ به همراه اصل شناسنامه یا کارت ملی.
 • هر مورد دیگری که خانواده­ها بخواهند در سند عقد ثبت شود باید از قبل به دفتردار اطلاع داده شود تا در سند ثبت شود.

سپس عاقد خطبه عقد را می­خواند و عروس و داماد جواب مثبت خود را اعلام می­نمایند.