مقاله

شیکترین دفتر ازدواج غرب تهران

admin ۳۱ مرداد ۱۴۰۱

برای داشتن یک عقد به یاد ماندنی در شیکترین دفتر ازدواج غرب تهران باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید و خود را برای روز عقد آماده کنید. برنامه ریزی برای مراسم عقد می‌تواند به شما کمک کند تا تمامی موارد مورد نیاز برای مراسم را در فرصت مناسب تهیه کنید و جشنی به یاد ماندنی داشته باشید. امروزه مراسم عقد در شیکترین دفتر ازدواج غرب تهران برگزار می‌شود و پس از آن خانواده عروس و داماد مهمانان خود را برای صرف شام به منزل یا رستوران دعوت می‌کنند.

برنامه ریزی مراسم روز عقد برای عروس و داماد یکی از پر استرس‌ترین قسمت مراسم است و اگر در زمان مناسب و ماه‌ها قبل از روز عقد انجام شود موجب می‌شود تا عروس و داماد و خانواده‌ها آرامش بیشتری داشته باشند و مراسم به بهترین شکل ممکن برگزار شود. روزهای قبل از عقد معمولا بسیار خسته کننده و پر مشغله خواهند بود اما با رعایت چند نکته مهم می‌توانید کارها را به خوبی برنامه ریزی کنید و می‌بینید که همه چیز بسیار منظم و طبق برنامه شما پیش خواهد رفت. با ما همراه باشید.

چند نکته طلایی برای برگزاری یک مراسم عقد به یاد ماندنی و باشکوه

در روزها و شاید هفته‌ها قبل از روز عقد باید برای کارهای روز عقد اقداماتی را انجام دهید. از رزرو آرایشگاه تا خرید حلقه و لباس را باید به دقت برنامه ریزی کنید. هماهنگ کردن گروه عکاسی و آماده کردن لیست مهمان‌ها و انتخاب نوع کیکی و سفارش آن و ... همگی باید در زمان مناسب انجام شود. برای اینکه در روزهای نزدیک به روز عقد استرس نداشته باشید بهتر است ابتدا لیستی از کارهایی که قرار است انجام دهید تهیه کنید و نکات مربوط به آنها را با جزئیات بنویسید. به عنوان مثال برای سفارش دسته گل نوع گل و اندازه آن را با جزئیات کامل یادداشت کنید. عکس‌های موجود در اینترنت را با دقت نگاه کنید و نتیجه نهایی را در گوشی خود ذخیره کنید و هنگامی که به گلفروشی می‌روید آن را به فروشنده نشان دهید. مهمترین نکاتی که باید در برنامه خود یادداشت کنید عبارتند از:

 • ابتدا باید بهترین دفتر ازدواج غرب تهران را رزرو کنید. برای اینکه دچار استرس نشوید بهتر است از یک الی دو ماه قبل برای رزرو دفتر ازدواج اقدام کنید. اگر تاریخ خاصی مد نظرتان است بهتر است زودتر اقدام کنید تا بتوانید مراسم عقد را در همان روز برگزار کنید. معمولا در روزها و مناسب‌های خاص دفتر ازدواج خوب غرب تهران خالی نباشد، به همین دلیل می‌شود یک یا دو ماه زودتر برای رزرو دفتر ازدواج دست به کار شوید. همچنین ساعتی که برای مراسم در نظر دارید را باید مشخص کنید. اگر می‌خواهید مهمانان را برای صرف ناهار دعوت کنید بهتر است مراسم را یک الی دو ساعت پیش از ناهار برگزار کنید و اگر قصد دارید مهمانان را بعد از مراسم برای صرف شام دعوت کنید و جشن مختصری نیز داشته  باشید بهتر است ساعت مراسم را طوری انتخاب کنید که فرصت کافی برای مراسم و شام داشته باشید.

 

 • برای انجام آزمایش پیش از ازدواج نیز با دفتر ازدواج هماهنگ باشید. پس از اینکه دفتر ازدواج شیک غرب تهران را رزرو کردید بایستی از همان دفتر معرفی نامه‌ای برای انجام آزمایش پیش از ازدواج بگیرید و یک ماه قبل از روز عقد آزمایش‌های لازم را انجام دهید. اعتبار آزمایش یک ماه می‌باشد، به همین دلیل لازم نیست زودتر از یک ماه آزمایش دهید. در زمان مراجعه به آزمایشگاه لازم است که یک قطعه عکس و شناسنامه را به همراه داشته باشید. پیش از انجام آزمایش از مصرف داروهای حاوی کدئین خودداری کنید و نیازی نیست برای انجام آزمایش ناشتا باشید.

 

 • هزینه‌های مراسم عقد را با جزئیات یادداشت کنید. نوشتن هزینه‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید برای خرید کردن و سایر مخارج مراسم عقد بهتر تصمیم بگیرید. بهتر است مخارج را اولویت بندی کنید و ابتدا مخارج مهم را یادداشت کنید و پس از محاسبه هزینه آنها در صورت کافی بودن وجه برای سایر جزئیات نیز برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال رزرو شیکترین دفتر ازدواج غرب تهران و خرید حلقه در اولویت قرار دارند و به همین ترتیب خرید لباس و رزرو آرایشگاه و ملزومات پذیرایی از مهمانان و ... در ادامه باید به صورت جداگانه محاسبه شود. بخشی از مراسم عقد بر عهده خانواده داماد است و بخشی از آن بر عهده خانواده عروس می‌باشد، بنابراین بهتر است پیش از برنامه ریزی برای مراسم، خانواده‌ها درباره هزینه‌ها با یکدیگر صحبت کنند.

 

 • لیست مهمان‌هایی که قصد دارید برای مراسم عقد دعوت کنید را مشخص نمائید. پیش از تهیه لیست بهتر است ظرفیت شیکترین دفتر ازدواج غرب تهران را در نظر بگیرید و مهمان‌هایی که در اولویت هستند را در ابتدای لیست قرار دهید. در صورتیکه ظرفیت کافی برای دعوت از دوستان وجود داشت می‌توانید اسامی دوستان خود را نیز به لیست اضافه کنید. برای مراسم عقد معمولا از بزرگان فامیل دعوت می‌شود و سایر اقوام بهتر است برای مراسم عروسی و یا جشن عقد دعوت شوند. سالن عقد بهتر است زیاد شلوغ نباشد، به همین دلیل بهتر است تنها بزرگان فامیل و دوستان بسیار صمیمی خود را دعوت کنید.

 

 • مدارک مورد نیاز برای روز عقد را آماده کنید. بسیاری از عروس و داماد‌ها به قدری درگیر آماده کردن تشریفات مراسم هستند که فراموش می‌کنند مدارک خود را آماده کنند. آماده کردن آزمایش پیش از ازدواج، شناسنامه و کارت ملی و کپی هر یک از آنها، عکس 3 در 4، شناسنامه و کارت ملی عروس، اصل گواهی فوت پدر عروس در صورتی که پدر فوت کرده باشد، اصل سند طلاق و یا گواهی فوت همسر برای زوجینی که همسر خود را از دست داده‌اند و یا طلاق گرفته‌اند از جمله مدارکی است که در روز عقد باید به مسئول دفتر ازدواج خوب غرب تهران تحویل داده شود تا عقد ثبت شود.

 

 • شرایط ضمن عقد و میزان مهریه را در جلسات بله برون و پیش از روز عقد قطعی کنید. میزان مهریه و شرایطی که در زمان عقد قید می‌شود از جمله مسائلی است که در جلسات بله برون مشخص می‌شود و با توافق خانواده‌ها مبلغی به عنوان مهریه و شیر بها تعیین می‌شود، همچنین کالاهایی که خرید آنها بر عهده داماد است نیز در این جلسات مشخص می‌شود و در دفتر بله برون ثبت می‌شود. به خاطر داشته باشید که تمامی نکات را در دفتر بله برون یادداشت کنید و دفتر را به بزرگان فامیل بدهید تا امضا کنند و در روز عقد دفتر را به همراه داشته باشید تا مشکلی از بابت موارد توافق شده پیش نیاید و تمامی موارد در سند ازدواج یادداشت شود. پیش از عقد حتما شروط ضمن عقد را مطالعه کنید.

 

 • گیف‌هایی که برای مهمان‌ها در نظر گرفته‌اید را آماده کنید. یکی از زیباترین بخش مراسم عقد اهدای گیفت به مهمانان است. این گیف‌ها معمولا به صورت جعبه یا بسته‌های کوچکی هستند که داخل آنها شکلات یا نبات قرار داده شده است و نام عروس و داماد بر روی آن نوشته شده است و به هر یک از مهمانان حاضر در مراسم یک عدد گیفت به عنوان یادگار اهدا می‌شود. بهتر است این کار را چند روز پیش از مراسم عقد انجام دهید و به تعداد لازم گیفت تهیه کنید. می‌توانید از دوستان و اعضای خانواده بخواهید شما را در ساخت و تهیه گیفت کمک کنند و آنها را به یکی از اقوام یا دوستان بدهید تا در روز عقد گیفت‌ها را با خود به دفتر ازدواج شیک غرب تهران بیاورد تا شما نگرانی از این بابت نداشته باشید.

 

 •  آینه و شمعدان را یک هفته پیش از مراسم عقد خریداری کنید. در بسیاری از دفاتر ازدواج آینه و شمعدان وجود دارد اما برخی از عروس و داماد‌ها تمایل دارند آینه و شمعدان خود را بر سر سفره عقد قرار دهند و بر این باورند که آینه و شمعدانی که در سفره عقد وجود دارد باید متعلق به خودشان باشد. اگر شما نیز قصد دارید آینه و شمعدان خود را در سفره عقد قرار دهید بهتر است چند روز پیش از مراسم برای خرید آینه و شمعدان اقدام کنید و این موضوع را با مسئول بهترین دفتر ازدواج غرب تهران در میان بگذارید و هماهنگی‌های لازم را انجام دهید. ساعتی پیش از شروع مراسم آینه و شمعدان را به دفتر ازدواج تحویل دهید تا طراح دکور چیدمان سفره عقد را برای مراسم تغییر دهد و آینه و شمعدان شما را در سفره قرار دهد.

 

 • رزرو آرایشگاه را فراموش نکنید. معمولا برای روز عقد نیازی نیست آرایش سنگینی داشته باشید و تنها یک میکاپ ساده و مدل موی زیبا کافی خواهد بود. اما اگر تمایل دارید به آرایشگاه بروید بهتر است پس از اینکه تاریخ عقد را مشخص کردید و شیکترین دفتر ازدواج غرب تهران را برای روز مورد نظرتان رزرو نمودید، به دنبال آرایشگاهی باشید که با دفتر ازدواج فاصله زیادی نداشته باشد و بتوانید به موقع به مراسم برسید. اما اگر خودتان می‌توانید آرایش خود را به خوبی انجام دهید و یا دوستان تان در این مورد کمکتان می‌کنند می‌توانید در هزینه‌ها نیز صرفه جویی کنید و هزینه آرایشگاه را برای امور دیگری صرف کنید. برای انتخاب سبک میکاپ بهتر است عکس‌های موجود در اینترنت را با دقت نگاه کنید و مدل مو و سبک آرایش مورد نظرتان را پیدا کنید و اکسسوری‌های مورد نیاز را برای روز عقد تهیه نمائید.

 

 • برای انتخاب لباس عقد وقت کافی در نظر بگیرید. لباس عقد یکی از دیگر مواردی است که عروس و داماد نسبت به آن حساسیت زیادی دارند و ممکن است برای انتخاب لباس عقد نیاز به صرف زمان زیادی داشته باشند. به همین دلیل بهتر است پیش از اقدام برای خرید سبک لباس دلخواه خود را انتخاب کنید و سپس به بازار بروید و لباس مورد نظرتان را بخرید. برای دیدن مدل‌ها می‌توانید به اینترنت و سایت‌های موجود مراجعه کنید و سبکی مورد پسندتان را بیابید و با همسر آینده خود نیز در مورد مدل لباس نظر خواهی کنید. اگر به پوشیدن پیراهن بلند علاقه ندارید می‌توانید کت و شلوار بپوشید و پیراهن را برای جشن عقد خریداری کنید. در شیکترین دفتر ازدواج غرب تهران بهتر است از کت و شلوار یا پیراهن و دامن استفاده کنید. معمولا برای عقد محضری از لباس‌های ساده و بدون زرق و برق استفاده می‌شود.

 

 • سفارش کیک با طعم دلخواه‌تان را یک الی دو هفته پیش از روز عقد انجام دهید. برای انتخاب مدل کیک می‌توانید از مدل‌های موجود در اینترنت ایده بگیرید و یا از میان مدل‌های موجود در قنادی کیک مورد پسندتان را انتخاب کنید و برای روز عقد سفارش دهید. فراموش نکنید که اندازه کیک باید به قدری باشد که برای تمامی مهمانان کافی باشد، نیازی نیست کیک خیلی بزرگی را برای روز عقد سفارش دهید. در آخر مراسم می‌توانید با همان کیک به همراه نوشیدنی از مهمانان خود پذیرایی کنید. دقت داشته باشید که طعم کیک باید به گونه‌ای باشد که مورد پسند همه مهمانان واقع شود و بهتر است برای کیک عقد از طعم‌های جدید و خاص استفاده نکنید. تزئینات روی کیک نیز اگر ساده و براق باشد و به رنگ‌های موجود در اتاق عقد نزدیک باشد زیباتر خواهد بود.

 

خرید عقد و نکاتی در مورد آن

با توجه به تغییر در فرهنگ و سبک زندگی، سطح انتظارات مردم و توان مالی آنها با ایام گذشته کمی تفاوت پیدا کرده است و بسیاری از آداب و رسوم ما نیز در همین راستا تغییراتی داشته‌اند. اما رسم خرید روز عقد برای عروس از سالهای دیرین در فرهنگ ما وجود داشته است و هم اکنون نیز عروس خانم لیستی از لوازمی که برای روز عقد خریداری می‌شود را تهیه می‌نماید و خانواده داماد باید آنها را برای روز عقد خریداری کنند. به خاطر داشته باشید که در زمان خرید لوازم عقد نیازی نیست حتما به سراغ لوازم گران قیمت بروید، بهتر است در ابتدای زندگی کمی مراقب هزینه‌ها باشید و اوضاع مالی خانواده‌ها را نیز در نظر داشته باشید. در بسیاری از موارد می‌توان لوازمی زیبا و چشم نواز را با قیمتی مناسب‌تر تهیه کرد، به عنوان مثال لباس نامزدی و عقد تنها یک بار استفاده می‌شود، پس بهتر است به جای خرید لباسی گران قیمت، لباسی ساده و شیک انتخاب کنید و یا در زمان خرید کت و شلوار نیازی نیست که حتما کت و شلوار برند خریداری کنید. کت و شلواری را انتخاب کنید که بعدها نیز بتوانید از آن استفاده کنید. البته خانواده عروس نیز باید برای داماد لوازمی را تهیه کنند. مهمترین لوازمی که در لیست خرید عروس خانم وجود دارد عبارتند از:

 • قرآن و جانماز
 • آینه و شمعدان
 • حلقه
 • ساعت
 • لباس عقد و نامزدی
 • لوازم آرایش
 • کفش و صندل
 • ادکلن
 • پارچه مجلسی
 • چادر مجلسی
 • کیف مجلسی

و لوازمی که خانواده عروس برای داماد خریداری می‌کنند عبارت است از:

 • کت و شلوار
 • حلقه
 • ساعت
 • کفش و کمر بند
 • پیراهن دامادی
 • لوازم اصلاح

موارد ذکر شده ممکن است فرهنگ و سنن مختلف کمی متفاوت باشند، اما به طور کلی تهیه لوازم اولیه مراسم عقد برای عروس بر عهده داماد می‌باشد و خرید حلقه و ساعت داماد نیز بر عهده خانواده عروس است و اگر تفاوتی وجود داشته باشد در سایر لوازم مورد نیاز عروس و داماد خواهد بود.

بر سر سفره عقد چه لوازمی باید قرار داده شود؟

چیدمان سفره عقد در دفتر ازدواج مهردریا توسط مجرب‌ترین طراحان دکور انجام شده است و گل آرایی و شمع آرایی آن در صورت امکان مطابق با سلیقه عروس و داماد قابل تغییر خواهد بود. در سفره عقد ظروفی چیده شده است که درون هر یک چیزی قرار داده شده است که در فرهنگ ما نمادی دارد، به عنوان مثال نبات نماد شیرینی و شیرین کامی است و سکه نماد رزق و روزی. از مهمترین لوازمی که در سفره عقد باید وجود داشته باشد و شما در صورت تمایل می‌توانید با خود به همراه داشته باشید به شرح زیر می‌باشد:

 • قرآن و جانماز: در فرهنگ ما قرآن نماد توجه به الطاف و نعمات خداوند است و معمولا قرآن را در بالاترین قسمت سفره و در روبروی آینه قرار می‌دهند. جانماز نیز نشانه حضور یاد و نام خداوند در زندگی عروس و داماد است و مهر و تسبیح زیبایی بر روی جانماز قرار دارد که با سایر تزئینات سفره همخوانی دارد.

 

 • آینه و شمعدان: از مهمترین اجزای سفره عقد در دفتر ازدواج خوب غرب تهران وجود آینه و شمعدان است، برخی از خانواده‌ها تمایل دارند که آینه و شمعدانی که عروس و داماد خریداری کرده‌اند و قرار است با خود به خانه بخت ببرند باید در سفره عقد باشد، به همین دلیل بهتر است در روز عقد یک ساعت قبل از شروع مراسم آینه و شمعدان را به دفتر ببرید و به پرسنل آنجا تحویل دهید. آینه آینه نماد روشنی و پاکی و صداقت است و شمعدان و شمع نماد گرما و محبت است. انتخاب مدل آینه و شمعدان به سلیقه عروس و داماد بستگی دارد، برخی از عروس و داماد‌ها مدل‌های لوکس و پر زرق و برق را می‌پسندند و برخی دیگر آینه و شمعدان ساده و مینیمال انتخاب می‌کنند. به هر ترتیب بهتر است شکل آینه و شمعدان را به دفتر ازدواج شیک غرب تهران نشان دهید تا در صورت نیاز تزئینات سفره عقد را با آن هماهنگ کنند.  

 

 • نقل و نبات: از دیگر اجزایی که در سفره عقد دفتر ازدواج مهردریا به چشم می‌خورد نقل و نبات است. نقل و نبات نشانه شیرینی و شادی در زندگی عروس و داماد است و پاشیدن نقل بر سر عروس و داماد نشانه بارش شادی و شیرینی بر زندگی زوج آینده است به این امید که زندگی سرشار از شادی و سلامتی و نشاط داشته باشند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه برگزاری مراسم در دفتر ازدواج مهردریا و روزو وقت عقد به وب سایت https://mehredarya.com/ مراجعه نمائید و در صورت نیاز به صورت حضوری به دفتر مراجعه کنید و تزئینات و خدمات موجود در مجموعه را مشاهده نمائید.

 

 • نان و پنیر و سبزی: از زیباترین بخش‌های سفره عقد بهترین دفتر ازدواج غرب تهران سینی یا سبد نان و پنیر و سبزی است که به زیبایی و با مهارت خاصی تزئین شده است. نان و پنیر نماد رزق و رزی است و سبزی نیز نشانه سرسبزی و زندگی می‌باشد. پس از اینکه مراسم تمام شد نان و پنیر و سبزی را به مهمانان تعارف می‌کنند، به همین دلیل بهتر است نان و پنیر را به صورت لقمه‌های کوچکی درست کنید تا برداشتن آن برای مهمان‌ها آسان باشد.

 

 • عسل: رسم دیرین عسل در دهان یکدیگر گذاشتن از دیگر رسوم زیبای روز عقد است که پس از اینکه خطبه عقد جاری شد انجام می‌شود. در سفره عقد ظرف عسل را به زیباترین شکل تزئین می‌کنند و از لحظه اجرای این رسم زیبا عکس‌هایی را به یادگار ثبت می‌کنند. عسل نماد شیرینی است و قرار دادن عسل در دهان یکدیگر نشانه این است که هر یک  از عروس و داماد شیرینی و شادکامی را به دیگری هدیه می‌بخشد و عروس و داماد موجب نشاط و شادی یکدیگر خواهند بود.

 

 • تخم مرغ: تخم مرغ نیز از دیگر اجزای سفره عقد است که در ظروفی زیبا و با تزئیات چشم نواز وجود دارد. تخم مرغ نماد باروری و تداوم نسل است و معمولا به رنگ‌های طلایی و نقره‌ای تزئین می‌شود.

 

 • سکه: سکه نیز هم در میان ظروف موجود در سفره عقد وجود دارد و هم به همراه نقل بر سر عروس و داماد پاشیده می‌شود و نماد رزق و روزی می‌باشد. فردی که نقل و سکه را بر سر عروس و داماد می‌ریزد برای آنها آرزوی زندگی شاد و پر روزی می‌کند و این کار معمولا توسط بزرگان فامیل یا مادر عروس و یا داماد انجام می‌شود.  

 

 • کله قند: سنت دیرینه سائیدن کله قند بر سر عروس و داماد نیز از دیگر آداب و رسوم روز عقد است و معمولا توسط دختران مجرد فامیل انجام می‌شود. سائیدن کله قند نماد بارش شیرینی و شادی بر زندگی عروس و داماد است.

 

 • میوه و شیرینی: میوه نماد نعمات الهی و بهره مندی از رحمت و لطف خداوند است و شیرینی نیز نماد شادی و شادکامی می‌باشد. عروس و داماد می‌توانند شیرینی را با توجه به سلیقه و میل خود انتخاب کنند و برای پذیرایی از مهمانان نیز مقدار بیشتری را تهیه نموده و در اختیار پرسنل دفتر ازدواج قرار دهند تا پس از پایان مراسم عقد از مهمانان با شیرینی و نوشیدنی پذیرایی کنند. اگر عروس و داماد کیکی را برای مراسم عقد سفارش داده باشند بهتر است پیش از مراسم کیک را به پرسنل تحویل دهند تا پس از اتمام مراسم، کیک را برش زده و از مهمانان پذیرایی کنند. دقت داشته باشید که هنگامی که کیک را سفارش می‌دهید حتما یادآوری کنید که کمی زودتر از شروع مراسم کیک را به دفتر ازدواج برسانند تا در روند برگزاری مراسم اختلالی ایجاد نشود.