مقاله

قیمت شیکترین محضر ازدواج شهرک غرب

admin ۰۸ اسفند ۱۴۰۱

یکی از مهم ترین اتفاق های زندگی هر انسانی ازدواج هست چون زندگی متاهلی شروع میشه و به مسئولیت های هر دو طرف اضافه میشه. همونطور که میدونید ازدواج مراحل زیادی داره از خواستگاری گرفته تا عقد و عروسی. البته این مراسم ها میتونه تو جاهای مختلف ایران فرق داشته باشه و تعدادشون و نحوه برگذاریشون متفاوت باشه. اما مهم ترین مراسم، مراسم عقد هست که با خوندن خطبه عقد دختر و پسر قانونا و شرعا زن و شوهر اعلام میشن و زندگی متاهلی شون دراصل از اینجا شروع میشه. مراسم عقد هم میتونه تو جاهای مختلف ایران متفاوت برگزار بشه اما چند وقتی هست که عروس و داماد دوست دارند که مراسم عقدشون توی محضر برگزار بشه. به همین خاطر توی این مقاله میخوایم صفر تا صد برگزاری مراسم عقد رو برای شما توضیح بدیم.

 

مراسم عقد در شیکترین محضر ازدواج شهرک غرب چطور برگزار میشه؟

 

بعضی ها دوست دارند که مراسم عقدشون توی خونه پدری برگزار بشه بخاطر اینکه خاطرات خوبی توی اون خونه دارند یا اصلا رسم و رسوم خانوادگی شون به این صورت هست. بعد از برگزاری مراسم عقد توی منزل پدری، انجام امور دفتری به زمان دیگه ای موکول میشه. اما میتونه برعکس این هم اتفاق بی افته شما میتونید عقد و امور دفتری رو توی محضر ازدواج شرک غرب انجام بدید و یک مراسم عقد فرمالیته توی منزل پدری داشته باشید. به هر حال برگزاری مراسم عقد توی مناطق مختلف ایران متفاوت هست. مثلا توی تهران مردم ترجیح میدن که یک مراسم عقد کوچک و مختصر توی محضر ازدواج داشته باشند. محضر ازدواج مهر دریا شیکترین محضر برای عروس و دامادهایی هست که میخوان یک مراسم جمع و جور و شیک داشته باشند.

اصولا یک تاریخ برای برگزاری عقد توی مراسم بله برون که برای هر دو خانواده مناسب هست انتخاب میشه. برای همین برای رزرو محضری مثل محضر ازدواج مهر دریا که یکی از شیکترین محضر ازدواج شهرک غرب هست باید از قبل اقدام بشه چون اکثر خانواده ها دوست دارند که مراسم توی اعیاد برگزار بشه بخاطر شگون داشتن و خیر برکت. خیلی از عروس دامادهای دیگه هم دوست دارند توی این روزها مراسمشون برگزار بشه، پس هر چه سریع تر تاریخی که میخواهید رو رزرو کنید. مرحله بعدی بعد از رزرو تاریخ باید تعدا مهمان ها رو مشخص کنید. سعی کنید فقط افراد درجه یک و بزرگگترها رو برای مراسم دعوت کنید چون محضر ها ظرفیت محدودی دارند چون اگرشما تعداد زیادی مهمون داشته باشید فیلم مراسم عقد تون بخاطر ازدحام جمعیت خیلی خوب نمیشه. مرحله آخرهم حضور شما و مهمان های محترمتون در تاریخ رزرو شده توی محضر ازدواج هست. (توجه کنید که سر ساعت معین توی محضر حضور داشته باشید چون افراد دیگه ای هم ساعت های بعدی رو رزرو کردند و اگر شما دیر کنید در اصل زمان شما از دست میره).

 

 

چه مدارکی برای ثبت عقد در محضر لازم هست؟

 

برای برگزاری مراسم عقد چه در محضرازدواج مهردریا یا هر محضرازدواج توی شهرغرب و تهران لازم هست یکسری مدارک برای ثبت رسمی عقد به همراه داشته باشید. مدارکی که درزیر لیست شده جزو مدارک مهم برای ثبت رسمی عقد هستند:

 1. شناسنامه و کپی شناسنامه عروس و داماد
 2. کپی صفحه دوم شناسنامه عروس و داماد (اگر ازدواج دوم طرفین هست)
 3. کارت ملی جدید عروس و داماد (اگر کارت ملی جدید رو ندارید کارت ملی قدیمی و فیش دریافت کارت ملی جدید رو همراتون داشته باشید)
 4. دو قطعه عکس4*3 عروس و داماد
 5. جواب آزمایش زوجین

 

شرایط برگزاری مراسم عقد در محضر ازدواج

 

برای اینکه هیچ مشکلی در آینده برای داماد و به خصوص عروس پیش نیاد لازم هست که هر دو تمام جزئیات و شرایط رو به صورت کاملا واضح بدونند. بعد از اینکه مدارکی که لازم برای عقد رسمی در محضر بود رو زوجین اماده کردند باید به نکات زیر توجه کنند:

اگر پدر دوشیزه خانم در قید حیات باشند، حضور و صدالبته رضایت پدر برای عقد رسمی لازم و ضروری هست و ایشون باید عقدنامه رو امضا کنند. مدارکی که پدر عروس خانم باید به همراه داشته باشند شامل کارت ملی و اصل شناسنامه هست.

اگر پدر دوشیزه خانم مخالف ازدواج ایشون و داماد هستند، عروس خانم باید از دادگاه اجازه ازدواج رو بگیرند و تحویل محضر ازدواج کنند. مورد دیگه این هست که پدر اجازه ازدواج رو به عروس خانم میدن اما به هر دلیلی نمیتونند در محضر برای امضا حضور داشته باشند، توی این طور شرایط هم لازم هست عروس خانم از دادگاه اجازه ازدواج بگیرند.

اگر پدر دوشیزه خانم فوت شده باشند لازم هست گواهی فوت ایشون به محضر داده بشه.

درصورتی که عروس خانم قبلا ازدواج کرده باشند، اجازه پدر لازم نیست. اما بعضی محضرها طلاق نامه یا گواهی فوت همسر قبلی رو میخواهند. این گواهی برای عقد رسمی در محضر ازدواج مهر دریا لازم هست.

اگر عروس و داماد به سن قانونی 18 سال برای ازدواج نرسیده باشند باید به دادگاه مراجعه کنند و گواهی رشد بگیرند و به محضر ارائه کنند.

برای عقد رسمی عروس و داماد باید سه شاهد مرد حضور داشته باشند. شاهدان لازم هست که شناسنامه خودشون رو به همراه داشته باشند.

اگر خانواده های عروس و داماد توافق هایی از قبل داشته باشند مثل مسائل مالی باید مدارک رو به محضر تحویل بدهند.

 • همه نکات بالا باید رعایت بشوند. بعلاوه عروس و داماد باید تمام بندهای عقدنامه رو کاملا بخونند و اگر جایی رو متوجه نشدند از محضر دار بپرسند و بعد اون رو امضا کنند.

 

جزییات عقد در محضر ازدواج

 

دونستن تمام جزییات عقد به شدت برای هم عروس هم داماد مهم هست و رعایت کردن نکات و انجام درست مراحل ضروری هست. چون اگر یک کدام از این مراحل به درستی انجام نشه میتونه بعدا باعث مشکل و چالش بشه. توی این بخش تمام جزئیات عقدر در محضر ازدواج مهردریا رو براتون توضیح میدیم که با اکثر محضرهای ازدواج یکسان هست. پس بعد از مشخص کردن تاریخ برگزاری مراسم عقد مراحل زیر رو انجام بدید:

 1. اول از همه، عروس و داماد باید تمام مدارک گفته شده توی این مقاله رو به محضر ارائه بدهند و بعد محضر یک نامه برای انجام آزمایشات لازم به آزمایشگاه های معتبر میدهد. لازم هست که بدانید اگر آزمایشات انجام نشود، خطبه عقد به هیچ عنوان خوانده نمیشه و قانونی نیست.
 2. در مرحله دوم از پروسه ازدواج، آرزومندیم که عروس و داماد عزیز به آزمایشگاه معتبری مراجعه کنند تا آزمایش‌های لازم را برای ما انجام دهند. این آزمایش‌ها شامل بررسی عوارض واکسن کزاز، آزمایش خون و سایر تست‌های مهمی است که به عنوان یکی از مراحل حیاتی در زندگی مشترک شما از آن‌ها نمی‌توان چشم پوشی کرد. لازم به ذکر است که اعتبار جواب آزمایشگاه‌های خصوصی برای مراحل ثبت ازدواج در محضر قاضی و دفترخانه معتبر نیست و به خاطر همین، به آزمایشگاه‌های دولتی باید مراجعه کنید. امیدواریم که با انجام این آزمایش‌ها و در پیوند با عشق و احترام به یکدیگر، زندگی خوبی را در کنار هم تجربه کنید.
 3. در مرحله سوم از مراسم عقد و ازدواج، عروس و داماد به جلسات آموزشی مهمی دعوت می‌شوند. در این جلسات آموزشی، آن‌ها با مسائل جنسی و زناشویی آشنا می‌شوند و راهکارهایی برای بهبود روابط زناشویی و پیشگیری از مشکلات احتمالی ارائه می‌شود. این جلسات، به عنوان یک فرصت عالی برای ایجاد فضایی با شفافیت و احترام در رابطه زناشویی و برای شناخت بهتر نیازهای همدیگر، بسیار ارزشمند هستند. به همین دلیل، حضور در این جلسات آموزشی برای آینده روابط زناشویی سالم و پایدار، بسیار مهم و ضروری است.
 4. توی مرحله آخر، عروس و داماد باید مجدداً به محضر عقد وازدواج مراجعه می‌کنند و با حضور در محضر، عقد و ازدواج خود را رسماً ثبت می‌کنند.بعد از این مرحله، عقدنامه و سند ازدواج به زوجین تحویل داده می‌شود که شامل اطلاعات شناسایی و شرایط مهریه و سایر مقررات قانونی است. این مراحل اساسی از فرایند ازدواج در بسیاری از کشورها رعایت می‌شود تا از تضمین حقوق و مزایای مشروع هر دو طرف، جلوگیری شود.

 

ضروری ترین وسایل برای برگذاری مراسم عقد در محضرعقد

 

همه مراسم ها، چه مراسم خواستگاری باشه چه مراسم عقد و عروسی باشه به یکسری وسیله نیاز هست. البته محضر مهردریا و همه محضرهای عقد امکانات و وسایل موردنیاز برای پذیرایی و برگزاری عقد رو دارند. برای برگزاری عقد محضری، برخی از لوازم و وسایل مهم شامل لباس‌های مناسب برای عروس و داماد، حلقه ازدواج و استند آن، انتخاب و تزیینات سفره عقد، آینه و شمعدان عروس، دسته‌گل عروس، گیفت عقد، جام عسل، کله‌قند کوچک و نقل‌ونبات می‌باشد. همچنین پذیرایی شیرینی از مهمانان و عوامل محضر عقد و ازدواج نیز بسیار مهم است تا به یادگاری خوبی از این روز باقی بماند.

سفره عقد، یکی از سفره های سنتی ایرانی است که به عنوان نمادی از عناصر زندگی بخش و تعالی بخش شناخته می شود. قدیما، خانواده داماد سفره ی عقد را تهیه می کردند و در مراسم بله برون به منزل عروس می بردند. بعد خانواده ی عروس اونها رو به صورت خیلی شیکی و البته با سلیقه عروس خانم میچیدند.

البته این سنت هنوز در خیلی از جاهای ایران ادامه داره و خیلی زیباست. چیزی که سفره عقد را از سایر سفره های مراسمی متمایز می کند، نمادی است که برای شکل گرفتن خانواده به کار می رود. عروس و داماد بر سر سفره می نشینند و به خطبه عقد گوش فرا می دهند.

با توجه به اینکه سفره عقد نمادی از اهمیت و ارزش در فرهنگ ایرانی است، تزیینات آن نیز بسیار مهم است. به طور کلی، سفره عقد شامل مواردی مثل شیرینی، میوه، نان، آبمیوه، نقل و نبات، دستمال و غیره می باشد که به زیبایی آنچه که در سفره قرار دارد، افزوده می شوند. این موارد، نشان از فراوانی و ثروت خانواده و نیز آرزویی برای زندگی خوب و خوشبختی عروس و داماد می باشد.

خب شاید برای شما هم جالب باشه معنی و مفهوم هر کدام از نمادهای سفره عقد رو بدونید . به خاطر همین داستان و مفهوم هر کدام رو به صورت خلاصه برای شما توضیح میدیم:

 1. قرآن به عنوان کتاب مقدس مسلمانان، نقش مهمی در سنت‌های اسلامی ایران دارد و در مراسم عقد نیز از این کتاب پر محتوا استفاده می‌شود. در سفره عقد که به عنوان یکی از سنت‌های قدیمی ایران محسوب می‌شود، یک نسخه از قرآن به صورت جلد شده و بر روی سفره قرار می‌گیرد. این عمل نشان از احترام به کتاب مقدس اسلام و همچنین نشان دهنده میل به آغاز مراسم با بخشی از قرآن می‌باشد. علاوه بر این، در بعضی از مناطق ایران به خصوص در روستاها، نوجوانان که مسلط به قرآن هستند، در مراسم عقد به عنوان قاری حضور دارند و بخشی از قرآن را به صورت صوتی برای مهمانان و جمعیت محضر خوانده و تلاوت می‌کنند.
 2. در برخی مناطق و فرهنگ‌ها، تخم مرغ به عنوان یکی از لوازم سفره عقد استفاده می‌شود. این عمل به دلیل نمایندگی از برکت، تولید و فرآوری و زایش است که در زندگی جدید عروس و داماد مهم است. به علاوه، تخم مرغ به عنوان نماد نشان‌دهنده موفقیت در زندگی مشترک و روزهای شاد و خوش برای زوج جوان استفاده می‌شود. البته این لوازم سفره عقد ممکن است در فرهنگ‌ها و مناطق دیگری مورد استفاده نباشند و به جای آنها از لوازم دیگری استفاده شود.
 3. آینه و شمعدان دو عنصر ضروری در تزیین سفره عقد هستند. آینه به عنوان یک عنصر دکوراتیو و زیبایی‌بخش به کار می‌رود و همچنین به عنوان یک ابزار برای بررسی ظاهر و آرایش شخصی می‌تواند مفید باشد. شمعدان نیز به عنوان یک عنصر دکوراتیو مهم در تزئین سفره عقد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مراسم عروسی در فرهنگ‌های مختلف، آینه و شمعدان نمادهایی از زندگی و محبت هستند. آینه نماد وفاداری و عشق به خود است و شمعدان نماد شعله عشق و پایداری است. بنابراین، حضور آینه و شمعدان در تزئین سفره عقد به معنای ارزش گذاری بر زندگی زوجین جدید و نشان دادن اینکه آن‌ها در مسیری پایدار و عاشقانه با یکدیگر قرار دارند است.

 1. آب در سفره عقد به عنوان نمادی از شفافیت، صفایی و زندگی به کار می‌رود. معمولا در سفره عقد یک پیاله آب قرار داده می‌شود که به زوجین جدید به عنوان نمادی از شروع مرحله‌ای جدید در زندگی شان، تقدیم می‌شود.
 2. در فرهنگ ایران، کله قند به عنوان یکی از اجزای محبوب سفره عقد شناخته شده است. به گفته برخی منابع، داستان کله قند به قدمت‌های دور باز می‌گردد. طبق روایتی که در برخی مناطق شنیده می‌شود، کله قند در یکی از مراسم‌های قدیمی به نام "گلدسته" مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در این مراسم، زنان در جشنی با هم می‌نشینند و کله قند و دیگر غذاهای سنتی را با هم به اشتراک می‌گذارند.

 

قیمت محضر ازدواج شهرک غرب

 

برای اینکه ازدواج شما به صورت رسمی ثبت بشه باید در محضرعقد این اتفاق بی افته. خیلی ها فکر میکنند که هزینه محضرازدواج مهر دریا با بقیه محضر های ازدواج شهرک غرب متفاوت هست اما باید بدونید که هزینه محضرهای ازدواج در تمام نقاط ایران تقریبا یکسان هست. یکی دیگه از موارد مهمی که سوال میشهف این هست که چه کسی باید هزینه محضرازدواج رو بپردازه؟ جواب این سوال با توجه به اینکه فرهنگ های زیبا و متفاوتی در این هست فرق میکنه اما معمولا هزینه محضر ازدواج با خانواده داماد هست.

 

هزینه عقد در محضر بستگی به عوامل زیر داره:

 

 • امکانات محضر:

هرچه قدر امکانات محضر لوکس تر باشه و مکان اون بهتر باشه طبعیتا هزینه بیشتری باید بپردازید.

 • خدمات محضر:

شما میتونید برای مراسمتون از موسیقی زنده، گل آرایی ها و شمع آرایی های خاص استفاده کنید و همه اینها هزینه های متفاوتی داره.

 • سفره عقد:

مهمترین نماد مراسم عقد، سفره عقد هست. هرچه قدر ریزه کاری ها و تزیینات سفره عقد بیشتر باشه، هزینه بیشتر میشه. البته شما میتونید از سفره عقد های آماده هم استفاده کنید اگر میخواهید در هزینه ها صرفه جویی کنید.

 

سوالات متداول

 

 1. چه مدت جواب آزمایش معتبر هست؟ فقط یک ماه
 2. ما قبلا ازدواج کردیم و جدا شدیم ولی الان میخوایم دوباره ازدواج کنیم و اصلا قصد بچه دار شدن نداریم، باید آزمایش رو بدیم؟ بله در هر صورت برای ازدواج رسمی باید آزمایش داده بشه
 3. برای ازدواج چه آزمایش هاییی باید بدیم؟ اعتیاد، تالاسمی،بیماری های مقاربتی، مشاوره ژنتیک و تزریق واکسن کزاز
 4. میشه ما توی شهرستان آزمایش بدیم و برای عقد به محضر ازدواج مهر دریا بیائیم؟ البته. جواب آزمایش در سراسر محضرهای عقد معتبر هست.
 5. در خارج از ایران زندگی میکنم و نمیتونم بیام ایران برای عقد، سفارت ایران رفتم و به پدرم وکالت دادم که بتونن بعضی کارها رو انجام بدهند ولی نمیدونم برای آزمایش باید چه کار بکنم؟ از کنسول ایران بخواهید که مراکزی که مورد تاییدشون هست رو به شما بگن. شما آزمایشاتتون رو میتونید اونجا انجام بدید و برای کنسول بفرستید. بعد عروس خانم باید در ایران آزمایش بدهند. این آزمایش به آزمایش شما پیوست میشه و به محضرعقد اعلام میشه.
 6. اگر شناسنامه ام گم شده باشه میتونم عقد کنم؟  بله. بعد از انجام آزمایشات و گرفتن وقت برای عقد رسمی در محضر ازدواج مهر دریا، محضر با اداره ثبت احوال مکاتبه میکنه و با گرفتن برگه اطلاعات سجلی شما، عقد انجام میشه.
 7. ما میخوایم وام بگیریم برای عروسی و به سند ازدواج نیاز داریم، چه زمانی تحویل داده میشه؟ اگر عجله داشته باشید میتونید با هماهنگی همان روز تحویل بگیرید اما اکثراوقات روز بعد تحویل داده میشه.
 8. کدام یک از محضر عقد شهرک غرب در تالار و باغ هم عقد رو انجام میده؟ میتونید برای رزرو وقت به محضرعقد مهر دریا مراجعه کنید.
 9. برای ثبت ازدواج چند شاهد لازم هست؟ خانم ها هم میتونند شاهد باشند؟ پدر عروس خانم و دو نفرشاهد دیگه لازم هست (توجه کنید شاهدان باید کارت شناسایی همراهشون باشه). بله خانم ها هم میتونند شاهد باشند.
 10. چطور بفهمیم که قبلا فردی ازدواج کرده یا نه؟ اصولا ملاک محضرهای عقد برای چک کردن سابقه ازدواج، شناسنامه هست. سابقه ازدواج افراد فقط در پایگاه اطلاعات ثبت احوال وجود داره و مراجع قانونی به اونها دسترسی دارند.
 11. چه قدر طول میکشه ازدواج در ثبت احوال ثبت بشه؟ ثبت عقد به صورت آنی انجام میشه.
 12. میخوام با کسی ازدواج کنم اما پدرم راضی نیست، چه طور میتونم عقد کنم؟ اگر پدر عروس خانم بدون دلیل با ازدواج دخترشون مخالف هستند، دختر خانم باید به دادگاه مراجعه کنند و داماد رو به دادگاه معرفی کنند بعد از اون دادگاه میتونه اجازه ازدواج رو صادر کنه.
 13. میخوام با دختری ازدواج کنم که پدرشون فوت شدند و پدربزرگشون با ازدواج ما مخالف هستند، ما میتونیم بدون اجازه ایشون ازدواج کنیم؟ اجازه ازدواج با پدربزرگ ایشون هست. اگر ایشون بدون دلیل قانع کننده اجازه نمیدند میتونید به دادگاه مراجعه کنید  برای گرفتن اجازه دختر خانم.
 14. حق طلاق به چه صورت هست؟ اگر میخواهید حق طلاق رو از همسرتون بگیرید باید زمان عقد به عنوان شرط ضمن عقد، حق طلاق رو در عقدنامه ثبت کنید. اگر این کار رو موقع عقد انجام ندادید، میتونید در یکی از دفترهای اسناد رسمی این حق رو ثبت کنید.
 15. آیا حق طلاقی که به صورت شروط ضمن عقد ثبت میشود معتبرهست؟ وکالت طلاق در دفتر ازدواج معتبر است، اگر وکالت طلاق در دفتر ازدواج به صورت کامل تمام موارد لازم را پوشش داده باشد، از جمله بذل و قبول مهریه، نحوه طلاق و مراحل مربوط به آن، و مراحل مراجعه به داوری و مشاوره و غیره. در این صورت، شما نیازی به تهیه وکالتنامه در دفتر اسناد رسمی ندارید و وکالت طلاق در دفتر ازدواج کفایت می کند. اما در صورتی که یکی از موارد لازم در وکالت طلاق در دفتر ازدواج یا حتی در وکالتنامه در دفتر اسناد رسمی ذکر نشده باشد، ممکن است با مشکلاتی در دادگاه مواجه شوید و در نهایت وکالت طلاق با وکیل شخص دیگر انجام خواهد شد.
 16. میخوام با فرد اروپایی ازدواج کنم، برای عقد به چه مدارکی نیاز هست؟ بهتر است برای اخذ پروانه اقامت ازدواجی، علاوه بر انجام آزمایش، به اداره اتباع خارجی در تهران یا استانداری در شهرستان مراجعه کنید. اگر ازدواج با یک فرد خارجی انجام شده باشد، پروانه زناشویی نیز باید دریافت شود.
 17. برای عقد با یک فرد خارجی آیا به مترجم نیاز هست؟ در زمان ثبت ازدواج، شوهر مجاز به ترجمه نیست و باید از یکی از مترجمان رسمی قوه قضائیه استفاده کند. مترجم رسمی در دفترخانه حاضر می شود و مفاد سند را برای فرد خارجی به زبان مورد نظر ترجمه می کند. سپس، سند و دفترخانه توسط مترجم مهر و امضا می شود. هماهنگی لازم برای حضور مترجم رسمی توسط دفترخانه انجام می شود تا فرایند ثبت ازدواج به طور صحیح و با دقت بالا انجام شود.
 18. آیا باید فرد خارجی مسلمان بشه تا بتونیم ازدواج کنیم؟ بله حتما باید مسلمان بشه. برای این کار باید به دفتر یکی از مراجع بره. دفتر به شما یک گواهی میده که با ان میتونید ازدواج کنید.