مقاله

نکاتی که باید درباره آزمایش قبل از ازدواج بدانید!

admin ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

ازدواج یک سنت قدیمی است که اتفاق بزرگی در زندگی هر فرد محسوب می‌شود. ازدواج مرحله تازه‌ای از زندگی است که زوجین در آن روابط اجتماعی و احساسی جدیدی را تجربه می‌کنند. در این میان برخی آداب و رسوم خاص وجود دارد که پیش از جاری شدن خطبه عقد بایستی رعایت شود. یکی از آنها انجام آزمایش قبل از ازدواج است. این آزمایش برای بررسی عوامل ارثی و بیماری‌های زمینه‌ای الزامی است و باید برای جلوگیری از بروز مشکلات جسمی در میان زوجین و فرزندان آنها زوجین این آزمایش را پیش از ازدواج انجام دهند.

آزمایش قبل از ازدواج برای پیشگیری از بروز مشکلات ژنتیکی و عفونی و انتقال انواع بیماری‌های واگیر پیش از عقد انجام شود. این آزمایش برای بررسی انواع بیماری‌ها و مشکلات از قبیل تالاسمی، ایدز و برخی بیماری‌های واگیر دار و موروثی ضرورت دارد و به همین دلیل زوجین بدون انجام این آزمایش نمی‌توانند با یکدیگر ازدواج کنند.

در محضر ازدواج شیک یکی از مدارکی که از زوجین دریافت می‌شود، برگه جواب آزمایش است. برای اینکه یک خانواده سالم تشکیل شود باید معاینات لازم و آزمایش‌های ضروری انجام شود. آزمایش قبل از ازدواج نوعی غربالگری محسوب می‌شود که بسیاری از مشکلات ژنتیکی، بیماری‌های خونی و عفونی را تشخیص می‌دهد. این غربالگری از تولد نوزادانی با مشکلات جسمی و ژنتیکی و انتقال انواع بیماری میان زوجین پیشگیری می‌کند.

برای انجام آزمایش قبل از ازدواج بایستی از دفتر ازدواج شیک تهران معرفی نامه دریافت شود و به همان آزمایشگاهی مراجعه شود که دفتر ازدواج مشخص کرده است. این آزمایش تنها یک ماه اعتبار دارد و بهتر است یک الی دو هفته قبل از ازدواج انجام شود. جواب سایر آزمایشگاه‌ها قابل قبول نیست و بایستی حتما به آزمایشگاه معرفی شده مراجعه شود. آزمایشی که دفتر ازدواج شیک مهردریا برای زوجین تعیین می‌کند شامل آزمایش ادرار و آزمایش خون است و در صورتی که زوج نسبت فامیلی داشته باشند باید آزمایش ژنتیک بدهند.

آزمایش ژنتیک برای جلوگیری از مشکلات و بیماری‌های مادرزادی تجویز می‌شود و به زوجین توصیه می‌‌شود برای داشتن فرزندانی سالم حتما این آزمایش را انجام دهند. در صورتی که پدر و مادر مشکل ژنتیکی داشته باشند ممکن است کودکانی ناقص یا با مشکلات ژنتیکی خاص و شدید داشته باشند. شرکت در جلسات مشاوره ژنتیک نیز برای زوجین بسیار سودمند است.

 

دلیل اهمیت آزمایش قبل از ازدواج

آزمایش قبل از ازدواج شامل آزمایش ادرار و خون است و با استفاده از این آزمایش‌ها عوامل مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرد. یکی از مهمترین دلایل اهمیت انجام آزمایش ازدواج، مساله اعتباد زوجین است. در صورتی که یکی از زوجین به مواد مخدر یا داروهای روان گردان اعتیاد داشته باشد در زندگی مشترک مشکلات بسیاری به وجود خواهد آمد و سلامت روحی و جسمی زوجین و فرزندان آنها تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

معمولا برای اینکه تقلبی در زمان آزمایش رخ ندهد در زمان انجام آزمایش ادرار یک فرد مراقب بر نحوه انجام آزمایش نظارت دارد، در برخی از آزمایشگاه‌ها در سرویس بهداشتی آینه می‌گذارند و یک نفر از آن طرف آینه و بیرون از آن بر فرد آزمایش دهنده نظارت دارد تا تقلبی صورت نگیرد. علت این که دفتر ازدواج شیک تهران برگه آزمایش را یکی از مهمترین مدارک مورد نیاز برای ثبت عقد اعلام کرده است اطمینان از سلامت زوجین می‌باشد.

توصیه می‌شود پیش از انجام آزمایش هرگز داروی حاوی کدئین یا مسکن قوی مصرف نکنید. همچنین مصرف ویتامین پیش از انجام آزمایش باعث رخ دادن خطا در نتیجه آزمایش می‌شود و ممکن است در تشخیص نهایی اختلال ایجاد کند. به دلیل اینکه ممکن است افرادی که اعتیاد دارند برای اینکه نتیجه آزمایش اعتیادشان را نشان ندهد، دارو یا مواد خاصی مصرف کنند، آزمایش خون نیز گرفته می‌شود.

در صورتی که فردی مواد مخدر مصرف کرده باشد تا یک هفته الی ده روز در بدن وی باقی می‌ماند و از طریق خون و ادرار می‌توان اعتباد وی را تشخیص داد. همچنین با استفاده از آزمایش می‌توان تشخیص داد که فرد سیگار می‌کشد یا خیر. با اطلاع از اعتیاد یکی از زوجین به مواد مخدر یا سیگار می‌توان از بروز مشکلات بعدی در آینده زندگی زناشویی جلوگیری کرد. ازدواج با فردی که اعتیاد دارد مشکلات بسیاری به همراه دارد و بهتر است از آن صرف نظر شود، مگر اینکه فرد اعتیاد خود را به طور کامل ترک کند.

 

از دیگر دلایل اهمیت آزمایش قبل از ازدواج تشخیص انواع بیماری مقاربتی است. بیشتر انواع بیماری‌های مقاربتی با استفاده از آزمایش خون قابل تشخیص هستند. از جمله بیماری‌های جنسی می‌توان به ایدز، سوزاک و سفلیس اشاره کرد. افرادی که رفتارهای جنسی بدون محافظت انجام داده باشند باید حتما این آزمایش را انجام دهند. آزمایش سفلیس تنها برای آقایان الزامی است. بیماری‌های مقاربتی از طریق خون و تماس بدنی و جنسی منتقل می‌شوند و در صورتی که یکی از زوجین مبتلا باشد خیلی زود به دیگری نیز انتقال می‌دهد. بیماری‌های مقاربتی از طریق باکتری و ویروس به فرد دیگر منتقل می‌شوند و از طریق رابطه جنسی، تماس با بزاق دهان یا ترشحات بدن و زخم و خون انتقال پیدا می‌کند.

ممکن است فردی که ناقل است هیچ علامت خاصی نداشته باشد و به صورت ظاهری نتواند تشخیص دهد که به بیماری مقاربتی مبتلا شده است. تا زمانی که بیماری به شرایط حاد نرسیده باشد علائم به صورت شدید بروز نمی‌کند. با تشدید بیماری لکه‌هایی بر روی بدن ایجاد می‌شود و یا زخم‌هایی در نقاط مختلف بدن پدید می‌آید که دلیل مشخصی ندارد.

از دیگر بیماری‌های مقاربتی زگیل تناسلی است که خیلی سریع به افراد دیگر انتقال پیدا می‌کند و در اندام تناسلی زگیل و تبخال‌های دردناکی ایجاد می‌شود که علائم دیگری نظیر تب و درد و کاهش وزن و ... را به همراه دارد.

 

آزمایش قبل از ازدواج و پیشگیری از بیماری تالاسمی

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ارثی تالاسمی است. از دیگر دلایلی که دفتر ازدواج شیک تهران انجام آزمایش را اجباری اعلام کرده است، پیشگیری از ابتلای فرزندان زوجین به تالاسمی و مشکلات کم خونی است. این بیماری ارثی هستند و در صورتی که پدر و مادر به تالاسمی مبتلا باشند فرزندان آنها نیز به نوع حاد تالاسمی مبتلا خواهد شد.

بیماری تالاسمی از دوران کودکی مشکلات بسیاری برای کودک به همراه دارد و موجب کمبود پروتئین در بدن می‌شود، در نتیجه خون موجود در بدن دارای هموگلوبین کافی نیست و به همین دلیل اکسیژن کافی در خون وجود نخواهد داشت. بنابراین اکسیژن مورد نیاز اندام‌ها و بافت‌های مختلف بدن تامین نخواهد شد و بدن ضعیف شده و عوارض بسیاری برای فرد به وجود می‌آید.

برای دریافت معرفی نامه از دفتر ازدواج شیک بایستی شناسنامه عروس و داماد و پدر عروس را با خود به همراه داشته باشید و بر اساس معرفی نامه به مراکز درمانی مراجعه کنید و آزمایش را انجام دهید. اگر آزمایش در آزمایشگاه دیگری انجام شود مورد قبول نخواهد بود و از سوی محضر ازدواج شیک رد خواهد شد.

 

تالاسمی دو نوع دارد، نوع آلفا و بتا. تالاسمی بتا به دو گروه تقسیم می‌شود. گروه اول تالاسمی مینور است و گروه دوم تالاسمی ماژور. فردی که به تالاسمی مینور مبتلا است مشکل حادی ندارد و می‌تواند با فردی که مشکل کم خونی ندارد ازدواج کند و فرزندان آنها سالم خواهند بود. در برخی از موارد ممکن است فرزند به تالاسمی مینور مبتلا باشد که باز هم مشکل خاصی برای وی به وجود نخواهد آورد.

تالاسمی ماژور شدیدتر از تالاسمی مینور است و افرادی که به تالاسمی ماژور مبتلا هستند با مشکلات و عوارض بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند. عوارضی از قبیل پوکی استخوان، اختلال در غدد داخلی، مشکلات قلبی و عروقی و ... از جمله مشکلاتی هستند که در بیماران مبتلا به تالاسمی ماژور مشاهده می‌شود.

برای انجام آزمایش قبل از ازدواج و آزمایش ژنتیک نیازی به ناشتا بودن نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه و زمان دریافت معرفی نامه برای آزمایش قبل از ازدواج با دفتر ازدواج شیک مهردریا تماس حاصل فرمائید.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت معرفی نامه از محضر ازدواج شیک

یکی از مدارکی که در زمان ثبت عقد بایستی به دفتر ازدواج شیک ارائه شود، برگه جواب آزمایش است. همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم برای انجام آزمایش بایستی از دفتر ازدواج معرفی نامه دریافت شود. این معرفی نامه به مرکز بهداشت تحویل داده می‌شود و پس از انجام آزمایش، باید برگه جواب آزمایش مهر تائید مرکز بهداشت یا آزمایشگاه را داشته باشد. مدارکی که باید در زمان دریافت معرفی نامه به دفتر ازدواج شیک مهردریا ارائه شود عبارت است از:

 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه عروس و داماد
 • اصل و کپی پشت و روی کارت ملی عروس و داماد
 • اصل شناسنامه پدر عروس
 • در صورتی که پدر عروس در قید حیات نباشد بایستی گواهی فوت پدر یا گواهی انحصار وراثت ارائه شود

 

آزمایش‌هایی که با استفاده از تست خون انجام می‌‌شود

در آزمایش ادرار و خون بسیاری از موارد عمومی مانند تعداد گلبول‌های قرمز خون، تعیین گروه خونی، آنالیز ادرار برای بررسی اعتیاد، بررسی سلول‌های غیر نرمال موجود در خون و مواردی از جمله بارداری و ...مورد بررسی قرار می‌گیرد. از دیگر مواردی که با استفاده از آزمایش خون و ادرار مشخص می‌شود عبارت است از:

 • انواع بیماری‌های عفونی:

بسیاری از بیماری‌های عفونی علامت خاصی ندارند، به همین دلیل برای تشخیص آنها نیاز است که آزمایش خون انجام شود. بیماری‌هایی که از راه باکتری و ویروس منتقل می‌شوند عوارض بسیاری برای فرد به همراه دارند و در صورتی که درمان نشوند منجر به مرگ خواهند شد. از جمله بیماری‌های عفونی واگیردار، بیماری‌های مقاربتی هستند. این بیماری‌ها عمدتا هر دو زوجین را مبتلا می‌کند زیرا در مراحل اولیه ابتلا به بیماری علامت خاصی ندارد و زوجین بدون اطلاع و بدون محافظت رابطه جنسی داشته باشند، هر دو به بیماری و عفونت مبتلا می‌شوند. از بیماری‌های مقاربتی که بدون محافظت به زوجین منتقل می‌شود عبارت است از:

 • بیماری ایدز
 • انواع هپاتیت b و c
 • بیماری سفلیس
 • بیماری سوزاک
 • بیماری زگیل یا تبخال تناسلی
 • سایر بیماری‌های مقاربتی مانند کلامیدیا و ...

 

اهمیت انجام آزمایش‌های ژنتیکی

در صورتی که دختر و پسر نسبت فامیلی داشته باشند بایستی حتما در جلسه مشاوره ژنتیکی شرکت کنند. در این جلسات درباره سابقه بیماری‌های موروثی از آنها سوال می‌‌شود. در صورتی که در خانواده دختر و خانواده پسر مشکلی وجود نداشته باشد، نیازی به انجام آزمایش نیست، اما اگر در بیماری موروثی در سابقه خانوادگی آنها وجود داشته باشد باید حتما آزمایش ژنتیک انجام شود. این آزمایش برای هر دو تجویز می‌شود و انواع بیماری‌های موروٍثی و ژنتیکی از جمله تالاسمی، آتروفی عضلانی و نخاعی و ... بررسی می‌شود. در صورتی که زوجی که فامیل هستند بدون انجام آزمایش با یکدیگر ازدواج کنند و در سابقه خانوادگی خود مشکل ژنتیکی داشته باشند فرزند آنها با یک ژن معیوب متولد خواهد شد. به همین دلیل نباید ریسک کرد. توصیه می‌شود حتما در جلسات مشاوره ژنتیک شرکت نموده و آزمایش ژنتیک نیز انجام شود. برای انجام آزمایش ژنتیک نیازی نیست دختر و پسر ناشتا باشند. در آزمایش ژنتیک چند مورد مهم بررسی می‌شود که عبارتند از:

 • انواع تالاسمی:

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ژنتیکی که در ازدواج‌های فامیلی مشاهده می‌شود، بیماری تالاسمی است. این بیماری نوعی اختلال خونی است که از طریق پدر و مادر به فرزند منتقل می‌شود. در نتیجه این بیماری بدن قادر نیست اکسیژن کافی برای عضلات و اندام‌های مختلف را تامین کند. انواع تالاسمی مینور و ماژور از پدر یا مادر و یا هر دو به فرزند انتقال می‌یابد.

 • آزمایش کاریوتایپ:

کاریوتایپ نوعی آزمایش برای تجزیه و تحلیل کروموزوم‌های خون است که برای تمام زوج‌ها، نه تنها زوجی که نسبت فامیلی دارند، توصیه می‌شود. این آزمایش حتی برای زوجی که فامیل هستند و سابقه بیماری خاصی در خانواده آنها وجود ندارد نیز توصیه می‌شود. این آزمایش انواع اختلالات ژنتیکی را مشخص می‌کند.

 • آزمایش ژنتیک پیشرفته:

این آزمایش نوعی غربالگری قبل از ازدواج است که از سوی دفتر ازدواج شیک توصیه می‌شود. در صورتی که زوج نسبت فامیلی نزدیک داشته باشند و در خانواده آنها سابقه بیماری موروثی وجود داشته باشد باید حتما آزمایش انجام دهند. نتیجه آزمایش توسط متخصص ژنتیک بررسی می‌شود و در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد نتیجه مهر شده و دفتر تحویل داده می‌شود.

هر قدر رابطه فامیلی نزدیک‌تر باشد احتمال بروز مکلات ژنتیکی و ناهنجاری‌ها بیشتر خواهد بود. با انجام آزمایش ژنتیک می‌توان از سلامت فرزندان خود در آینده اطمینان حاصل کرد و فرزندانی سالم داشت.