مقاله

10 نکته مهم در مورد انتخاب دفتر ازدواج

admin ۰۷ آذر ۱۴۰۱

با دانستن 10 نکته مهم در مورد انتخاب دفتر ازدواج می‌توانید مراسم عقد باشکوهی برگزار کنید و پیمان مشترک خود را با جشن و شادی آغاز نموده و خاطره‌ای خوش برای خود و مهمان‌هایتان بسازید. در این مقاله می‌خواهیم نکاتی را برای شما برشماریم که با تمرکز بر روی آنها می‌توانید دفتر ازدواج شیک انتخاب کنید و مراسم باشکوهی برگزار نمائید.

هر چه تاریخ عقد نزدیک‌تر می‌شود، استرس و دلهره عروس و داماد برای روز ازدواج بیشتر می‌شود. اما با داشتن یک چک لیست می‌توانید این اضطراب را تا حد زیادی کاهش دهید. این چک لیست مربوط به مواردی است که در زمان بازدید از دفتر ازدواج باید مورد توجه قرار دهید. برای اینکه بدانید در چک لیست خود چه مواردی را باید یادداشت کنید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

 1. موقعیت مکانی دفتر ازدواج تهران

دسترسی آسان به دفتر ازدواج مهردریا موجب می‌شود تا عروس و داماد و مهمان‌ها برای رسیدن به مراسم استرس کمتری داشته باشند. علاوه بر این ماندن در ترافیک و عبور از خیابان‌های شلوغ موجب می‌شود تا آرامش ذهنی افراد بر هم بریزد. اگر می‌خواهید مراسم آرام و به دور از استرس را تجربه کنید بهتر است به موقعیت مکانی دفتر ازدواج دقت داشته باشید.

 

 1. وجود جای پارک یا پارکینگ

در شهر شلوغی مانند تهران وجود جای پارک در اطراف دفتر ازدواج و یا پارکینگ با ظرفیت کافی برای استفاده مهمان‌ها و عروس و داماد یک مزیت مهم محسوب می‌شود. این که مهمان‌ها پیش از مراسم در خیابان‌ها در حال پیدا کردن جای پارک باشند و در نهایت در جایی دور جایی را برای پارک کردن خودرو خود پیدا کنند به هیچ وجه خوشایند نخواهد بود. بنابراین نکته دیگر در انتخاب دفتر ازدواج وجود جای پارک می‌باشد.

 1. نمای ورودی و دکوراسیون دفتر ازدواج شیک

برای اینکه بتوانید از مراسم خود عکس‌های زیبا تهیه کنید باید به نمای ورودی دفتر ازدواج و دکوراسیون داخلی آن دقت داشته باشید. از لحظه‌ای که وارد دفتر ازدواج می‌شوید باید تمام قسمت‌های آن را به دقت نگاه کنید. رنگ‌های بکار رفته در دکوراسیون و تزئینات بکار رفته در آن در زیبایی دفتر ازدواج نقش بسیار موثری دارد. دیوارها، لوسترها، نوع نورپردازی، چیدمان میز و صندلی و جنس صندلی‌های مهمان‌ها همگی از جمله مواردی است که باید در زمان انتخاب دفتر ازدواج تهران باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

 

 1. چیدمان و ظروف بکار رفته در سفره عقد

مهمترین بخش دفتر ازدواج، سفره عقد آن است. عروس و داماد در این مورد حساسیت بالایی دارند. ظروفی که در سفره عقد استفاده شده است، گل آرایی، شمع آرایی، زیبایی و براق بودن تزئینات همه و همه در زیبایی سفره عقد نقش بسیار موثری دارند. سفره عقد اجزایی دارد که از روزگار قدیم در آداب و رسوم ما جایگاه ویژه‌ای داشته است و هر یک از اجزای موجود در سفره عقد نماد چیزی است. به عنوان مثال نبات نماد شیرینی و شیرین کامی است و سکه نماد رزق و روزی.

اجزایی که مربوط به سفره عقد می‌شود و برایتان مهم و ارزشمند است را در لیست خود یادداشت کنید و آنها را چک کنید. نوع گل آرایی و شمع آرایی را خوب نگاه کنید. در صورتی که گل‌های خاصی مد نظرتان است حتما درباره آن با مدیریت دفتر ازدواج مهردریا صحبت کنید.

 

 1. جایگاه عروس و داماد در اتاق عقد

اگر بخواهید در آتلیه عکس نامزدی و عقد بگیرید نیاز است که سفره عقد باشد و جایگاهی برای عروس و داماد وجود داشته باشد تا هم چیز درست مانند دفتر ازدواج باشد. اما اگر جایگاه عروس و داماد و تزئینات آن در دفتر ازدواج شیک زیبا و لوکس باشد، می‌توانید عکس‌های خود را در دفتر ازدواج مهردریا ثبت کنید و دیگر نیازی نیست ساعاتی را در آتلیه مشغول عکاسی باشید. به همین دلیل به جایگاهی که برای عروس و داماد در نظر گرفته شده است خوب دقت کنید. این قسمت از سالن باید نور بیشتری داشته باشد تا عکس و فیلم‌ها با کیفیت بهتری ثبت شوند.

 

 1. ظرفیت کافی برای پذیرش مهمان‌ها

انتخاب این که چه کسی را برای مراسم عقد به دفتر ازدواج تهران دعوت کنید برای عروس و داماد  خانواده آنها دشوار است. به همین دلیل پیش از آنکه برای انتخاب دفتر ازدواج اقدام کنید بهتر است تعداد مهمان‌هایی که قصد دارید برای مراسم عقد دعوات کنید را مشخص نمائید. بدین ترتیب بهتر می‌توانید درباره ظرفیت دفتر ازدواج تصمیم بگیرید. معمولا از بزرگان فامیل و اقوام درجه یک دعوت می‌شود تا برای مراسم حضور داشته باشند. اما اگر ظرفیت سالن بیشتر باشد می‌توانید از دوستان خود نیز دعوت کنید تا برای مراسم عقد شما حضور داشته باشند.

 

 1. اخلاق و نحوه رفتار عاقدنها

یکی دیگر از نکاتی که باید حتما به آن توجه کنید اخلاق و رفتار عاقد است. در صورت امکان با عاقد صحبت کنید و درباره اخلاق و روحیه وی شناخت پیدا کنید. عاقد باید فردی صبور و با حوصله باشد تا در مراسم عقد و در زمان جاری شدن خطبه عقد اجازه دهد تا مراسم عقد کنان و شادی به طور کامل انجام شود. به عنوان مثال سه بار پرسش و خواندن شعر و گرفتن زیر لفظی در بسیاری از آداب و رسوم انجام می‌شود. این آداب و رسوم مراسم عقد را زیباتر و فضا را شادتر می‌کند. به همین دلیل عاقد باید با صبوری و شوخ طبعی مراسم را به خوبی مدیریت نماید.

 

 1. مدت زمان در نظر گرفته شده برای برگزاری مراسم عقد

در زمان پرسش در مورد دفتر ازدواج حتما از مدیریت مجموعه بپرسید که چه قدر برای برگزاری مراسم زمان خواهد داشت. هر چه زمان بیشتری داشته باشید با خیالی آسوده می‌توانید مراسم عقد و شادی خود را در کنار مهمانان عزیزتان وقت بگذرانید. بدین ترتیب استرس کمتری خواهید داشت و در فرصت مناسب از مهمان‌ها پذیرایی می‌شود و اگر کیک عقد سفارش داده باشید می‌توانید مراسم بریدن کیک و پخش کردن آن را نیز در مدت زمان کافی برگزار کنید و با بستگان خود نیز عکس یادگاری بگیرید.

 

 1. پخش موسیقی

در بسیاری از دفاتر ازدواج امکانات لازم برای پخش موسیقی در نظر گرفته شده است. در برخی از دفاتر ازدواج نیز بنا به درخواست عروس و داماد امکان اجرای موسیقی زنده نیز وجود دارد. در صورتی که مایل باشید موسیقی سنتی و زنده در مراسم عقد شما اجرا شود حتما در این مورد با مدیریت دفتر ازدواج مهردریا صحبت کنید. اگر موسیقی خاصی مد نظرتان است می‌توانید از مجموعه درخواست کنید تا در مراسم شما موسیقی مورد نظرتان را پخش کنند. موسیقی جزئ جدایی ناپذیر مراسم جشن و سرور است.

 

 1. وجود اتاق انتظار

دفتر ازدواج باید یک اتاق تحت عنوان اتاق انتظار داشته باشد تا در صورتی که مراسم قبل تمام نشده باشد، عروس و داماد و مهمان‌ها بتوانند در آن اتاق منظر بمانند. بزرگان فامیل می‌توانند در اتاق انتظار کمی استراحت کنند و عروس و داماد نیز خود را برای مراسم آماده کنند. در صورتی که مهمان‌ها بخواهند لباس خود را عوض کنند نیز می‌توانند از این اتاق استفاده کنند.

 

برای انتخاب روز عقد باید در مراسم بله برون با مشورت بزرگان فامیل بهترین تاریخ را انتخاب کنید. معمولا جشن عقد و عروسی را در روزهای خاص مانند عیدها و یا جشن‌ها برگزار می‌کنند. برای اینکه بتوانید دفتر ازدواج تهران را رزرو کنید باید روز دقیق عقد مشخص شده باشد.

حتما به مهمان‌ها یادآوری کنید که برای جلوگیری از ازدحام و شلوغی از آوردن کودک به دفتر ازدواج اجتناب کنند. کودکان خیلی زود در این نوع مراسم خسته و کلافه می‌شوند و این کلافگی موجب آزرده خاطر شدن سایر مهمان‌ها خواهد شد.

برای مراسم عقد حتما کمی زودتر خودتان را به دفتر ازدواج برسانید و به مهمان‌ها نیز یادآوری کنید که به موقع برای مراسم تشریف بیاورند. مدت زمان مراسم عقد در دفتر ازدواج زیاد طولانی نخواهد بود و بهتر است زمان را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید.

 

آیا باید آینه و شمعدان تهیه کنیم؟

برخی از عروس و داماد‌ها دوست دارند که در مراسم عقد آینه و شمعدان خود را در سفره عقد قرار دهند و در عکس‌ها و فیلم‌ها نمایی از چهره هر دو در همان آینه و شمعدان ثبت شود. به همین دلیل اگر رسم دارید که آینه و شمعدان را با خود به دفتر ازدواج ببرید باید درباره این موضوع با مدیریت مجموعه هماهنگی لازم را انجام دهید. پیش از شروع مراسم باید آینه و شمعدان را به پرسنل تحویل دهید تا تغییرات لازم در سفره عقد ایجاد شود.

 

چه مدارکی برای ثبت عقد نیاز است؟

حتما یک ماه قبل از ثبت عقد برای انجام آزمایش قبل از ازدواج اقدام کنید. این آزمایش الزامی است و تنها یک ماه اعتبار دارد. سایر مدارک برای ثبت عقد در دفتر ازدواج عبارتند از:

 • اصل و کپی شناسنامه عروس و داماد،
 • اصل و کپی کارت ملی عروس و داماد،
 • 2 قطعه عکس 3 در 4 از عروس و داماد،
 • اصل شناسنامه پدر عروس،
 • جواب آزمایش قبل از ازدواج،
 • 2 نفر شاهد بالغ به همراه شناسنامه،
 • گواهی فوت در صورتی که پدر عروس در قید حیات نباشد،
 • گواهی فوت همسر یا سند طلاق در صورتی که ازدواج اول نباشد،
 • رضایت نامه پدر در صورتی که پدر نتواند در دفتر ازدواج حاضر شود،
 • مجوز ازدواج از سوی دادگاه در صورتی که پدر مفقود شده باشد و یا با ازدواج مخالف باشد.