مقاله

از مراسم بله برون تا انتخاب سالن عقد

admin ۳۰ آبان ۱۴۰۱

از مراسم بله برون تا انتخاب سالن عقد برای هر دختر و پسری یک چالش مهم در زندگی محسوب می‌شود و با آداب و رسوم خاصی همراه است. برای اینکه دختر و پسر و حتی خانواده‌ها بتوانند تمامی این مراحل را به خوبی مدیریت کنند، باید برنامه ریزی دقیقی انجام شود. لازمه برنامه ریزی خوب و کامل، آگاهی از مراحل خواستگاری و بله برون تا روز عقد می‌باشد. در این مقاله می‌خواهیم مراحل بله برون تا انتخاب سالن عقد شهرک غرب و برگزاری مراسم را به طور کامل شرح دهیم. با ما همراه باشید.

 

مراسم بله برون

مراسم بله برون را می‌توان جلسه نهایی خواستگاری خانواده پس از دختر دانست. این جلسه ممکن است برای دختر و پسر سرشار از استرس باشد. در جلسه بله برون خانواده‌ها و بزرگان فامیل درباره تمامی آداب و رسوم عقد و مهریه، انتخاب روز عقد و سالن عقد و ... با یکدیگر صحبت می‌کنند و توافقات خود را در دفتر بله برون یادداشت می‌کنند.

در شب بله برون بزرگان فامیل دختر و پسر در خانه پدری دختر دور یکدیگر جمع شده و با یکدیگر آشنا می‌شوند. رسم است که خانواده داماد برای عروس هدیه ببرد. این هدایا عبارتند از پارچه مجلسی برای عروس خانم یا لباس مجلسی آماده بنا به سلیقه عروس، چادر سفید برای عروس، انگشتر نشان، کله قند و قرآن. برخی از خانواده‌ها کیف و کفش و هدایای دیگری را به عروس تقدیم می‌کنند. این هدایا را در داخل سبدهایی تزئین شده قرار می‌دهند و همراه با گل و شیرینی به خانه عروس می‌برند.

برخی از گل فروشی‌ها با مهارت و زیبایی خاصی این سبدها را تزئین می‌‌کنند و گل آرایی و تزئینات دیگری را در کنار هدایا بکار می‌برند. دسته گل بله برون نیز باید زیبا و شکیل باشد. دسته گلی که داماد تهیه می‌کند نشان دهنده سلیقه و میزان علاقه وی به عروس خانم است. برای مراسم بله برون از گل‌های رز و لیلیوم یا آنتریوم استفاده کنید و سعی کنید گل‌ها در یک طیف رنگی باشند. دسته گل باید در عین سادگی جذاب و شکیل باشد. برای پیدا کردن مدل‌های زیبا می‌توانید در اینترنت جستجو کنید و یا از گل فروش بخواهید چند نمونه به شما نشان بدهد.

در مراسم بله برون معمولا رسم است که به جای شیرینی یک کیک زیبا همراه با دسته گل به منزل عروس برده می‌شود. نیازی نیست که کیک خیلی بزرگ و چند طبقه باشد. اما باید تعداد مهمانان را در نظر داشته باشید. رنگ و مدل کیک را نزدیک به سلیقه عروس خانم انتخاب کنید مورد پسند وی واقع شود. برای انتخاب مدل کیک می‌توانید از بزرگان فامیل کمک بگیرید.

انگشتر نشان یا انگشتر نامزدی پس از اینکه پدر عروس رضایت خود را در جمع بزرگان اعلام نمود توسط مادر داماد به عروس تقدیم می‌شود. این انگشتر باید ظریف و دخترانه باشد. معمولا انگشترهای تک نگین بیشتر مورد پسند دختران قرار می‌گیرد و بهترین گزینه برای انگشتر نشان می‌باشد. بهتر است عروس از قبل انگشتر را ندیده باشد تا داماد بتواند وی را غافل گیر کند. انگشتر ار در داخل سبدی پر از گل قرار دهید و اطراف آن را با استفاده از گل و تزئینات دیگر زیباتر کنید. دقت داشته باشید که ظرافت و زیبایی باید در تمام تزئینات رعایت شود.

 

آداب و رسوم مراسم بله برون

خانواده عروس میزبان مراسم بله برون هستند و این مراسم معمولا در خانه پدری عروس برگزار می‌شود و هزینه پذیرایی از مهمانان بر عهده وی می‌باشد. پیش از مراسم خانواده داماد بایستی تعداد مهمان‌های خود را به خانواده عروس اطلاع دهد تا اقدامات لازم برای برگزاری مراسم انجام شود. اگر منزل عروس کوچک است می‌توان مراسم بله برون را در سالن یا فضای باز برگزار نمود. 

برای پذیرایی از مهمانان میوه و شیرینی به همراه یک نوشیدنی متناسب با فصل بهترین انتخاب است. تهیه میوه و شیرینی بر عهده خانواده عروس است و تهیه کیک بله برون بر عهده خانواده داماد. معمولا برای مراسم بله برون شام یا ناهار داده نمی‌شود اما اگر خانواده‌ای تمایل داشته باشد مراسم بی کم و کاستی برگزار کند می‌تواند از فینگر فودهای ساده و لذیذ برای پذیرایی از مهمانان استفاده کند.

بهتر است بخشی از منزل یا سالن را برای برگزاری مراسم و نشستن عروس و داماد آماده کنید و کمی از تزئینات زیبا برای جلوه دادن به آن استفاده کنید. سعی کنید اتاق را زیاد شلوغ نکنید. دو عدد صندلی به همراه چند شاخه گل و تور کافی خواهد بود. روی میز را برای قرار دادن کیک و هدایا آماده کنید و جای خالی برای آنها در نظر بگیرید.

برای مراسم بله برون بهترین لباس برای عروس یک پیراهن ساده یا شومیز و دامن یا شلوار است. لباس باید پوشیده باشد و برای رعایت آداب و رسوم گذشته بهتر است شالی سفید رنگ بر سر عروس باشد. می‌توانید شال را با استفاده از گیره یا تاج گل تزئین کنید تا زیباتر شود. استایل داماد نیز بهتر است رسمی باشد. یک کت و شلوار تک رنگ بهترین انتخاب برای مراسم بله برون می‌باشد.

میکاپ و آرایش موها بهتر است ساده باشد. دقت داشته باشید که نباید خیلی زنانه به نظر بیایید. بهترین نوع میکاپ، دخترانه و ساده می‌باشد. برای انتخاب کفش یا صندل نیز بهتر است پاشنه خیلی بلند نپوشید تا در زمان راه رفتن استرس زمین خوردن یا پیچ خوردن پا را نداشته باشید. کفشی با پاشنه متوسط انتخاب کنید تا بتوانید به راحتی در منزل راه بروید.

 

انتخاب سالن عقد

پس از اینکه مراسم بله برون برگزار شد و صحبت‌های لازم درباره نحوه برگزاری مراسم، تاریخ عقد، خریدهای مورد نیاز برای روز عقد و شیربها و مهریه مشخص شد، نوبت به برنامه ریزی برای مراسم عقد در سالن عقد مهردریا می‌رسد. امروزه بیشتر مراسم عقد در محضر ازدواج انجام می‌شود و کمتر کسی در منزل سفره عقد پهن می‌کند.

برای اینکه مراسم خوب و به یاد ماندنی داشته باشید باید مقدمات مراسم را از قبل آماده کنید. خریدهای لازم را از چند ماه قبل انجام دهید، لباس و گل و کیک را سفارش دهید و ... از جمله کارهایی که برای مراسم عقد در سالن عقد غرب تهران باید انجام دهید عبارتند از:

  • راسالن عقد مورد نظرتان را به دقت بررسی کنید. تمام اجزای سالن را به دقت نگاه کنید و تزئینات، دکوراسیون سالن، چیدمان سفره عقد و گل آرایی و نور پردازی و ... را خوب نگاه کنید. اگر تزئینات خاصی مد نظرتان بود حتما به مدیریت مجموعه اطلاع دهید تا در صورت امکان تغییرات لازم را انجام دهند. سپس سالن عقد را برای روز مورد نظرتان رزرو کنید. دقت داشته باشید که ساعت مراسم را طوری انتخاب کنید که برای ادامه جشن نیز وقت داشته باشید. به عنوان مثال اگر بخواهید مهمانان را برای صرف شام یا ناهار دعوت کنید باید طوری زمان بندی کنید که فاصله میان مراسم تا زمان صرف غذا کافی باشد.
  • خرید حلقه را بهتر است یک ماه قبل از مراسم عقد انجام دهید. برای انتخاب حلقه زمان کفی در نظر بگیرید و خوب بگردید تا بتوانید حلقه مورد نظرتان را انتخاب کنید. اگر حلقه نیاز به کوچک یا بزرگ شدن داشت زودتر این کار را انجام دهید تا حلقه برای مراسم آماده باشد. حلقه را به دست مادر یا پدر خود بسپارید تا در روز مراسم آن را با خود به سالن عقد مهردریا بیاورند و فراموش نشود.
  • موضوع دیگر خرید لباس است. برخی از عروس خانم‌ها دوست دارند که لباس سفارشی بر تن کنند. برای اینکه لباس شما برای روز عقد آماده شود باید زودتر دست به کار شوید. اگر نیاز است که پارچه بخرید، با خیاط مشورت کنید، تزئینات روی لباس را تهیه کنید و لباس را پرو کنید و ... برای هر یک باید زمانی را در نظر داشته باشید. در مورد مدل لباس نیز دقت داشته باشید که لباس عقد محضری بهتر است پوشیده و رسمی باشد. لباس‌های توری و دکلته برای مراسم عروسی مناسب هستند و هر چه ساده‌تر و رسمی‌تر باشید قطعا جذابیت شما بیشتر خواهد بود. میکاپ غلیظ انجام ندهید و موهای خود را به شکلی ساده و تنها با استفاده از گیره زینت دهید. آرایشگاه را یک ماه قبل از مراسم رزرو کنید و سعی کنید آرایشگاهی را انتخاب کنید که فاصله کمی تا سالن عقد داشته باشد.
  • برای سفارش کیک عقد نیز بهتر است دو الی سه هفته پیش از مراسم عقد به قنادی مورد نظرتان رفته و کیکتان را سفارش دهید. در زمان انتخاب مزه و مدل دقت کنید. مزه کیک باید به صورتی باشد که خوشایند مهمانان باشد و مدل کیک نباید خیلی شلوغ باشد. کیک عقد معمولا ساده و با تزئیناتی براق و شکیل همراه است. می‌توانید از گل‌هایی که برای دسته گل خودتان انتخاب کردید نیز برای تزئین کیک استفاده کنید. فراموش نکنید که کیک باید مناسب با تعداد مهمانان باشد.
  • مسئولیت تهیه میوه و شیرینی برای پذیرایی از مهمانان نیز بسته به هر فرهنگ و شهر متفاوت است. در برخی از فرهنگ‌ها تهیه میوه و شیرینی مراسم عقد بر عهده خانواده عروس است و در برخی دیگر خانواده داماد تهیه موارد مورد نیاز برای پذیرایی از مهمانان را بر عهده می‌گیرند. در سالن عقد شهرک غرب در صورت تمایل خانواده‌ها امکانات پذیرایی از سوی مجموعه فراهم می‌شود و در صورتی که میزبان بخواهد خود شیرینی را تهیه کند می‌تواند این موضوع را با مدیریت مجموعه مطرح کند.

 

مدت زمان بین جلسه بله برون و عقد چند ماه باشد؟

برخی از خانواده‌ها معتقدند که فاصله خواستگاری تا عقد نباید زیاد باشد و بهتر است پس از اینکه دختر و پسر نامزد شدند، برای برگزاری مراسم عقد آماده شوند. طولانی شدن دوره نامزدی ممکن است مشکلاتی را برای دختر و پسر به وجود آورد. برخی از خانواده‌ها بر این باورند که مدت زمان نامزدی برای اینکه دختر و پسر بیشتر با یکدیگر آشنا بشوند ضروری است اما در این مدت زمان ممکن است مشکلاتی از قبیل دلسرد شدن دختر یا پسر نسبت به زندگی مشترک یا نامزد خود پیش بیاید. هر چه این زمان طولانی تر شود مشکلات بیشتر خواهند شد. تا می‌توانید مدت زمان بین خواستگاری تا عقد را کم کنید و هر چه سریع‌تر ملزومات مراسم عقد را برنامه ریزی کنید. در این فرصت می‌توانید با یکدیگر بیشتر آشنا شوید و از خدمات مشاوره پیش از ازدواج نیز استفاده کنید.

برای رزرو سالن عقد مهردریا باید روز دقیق مراسم عقد را از قبل مشخص کرده باشید. دختر و پسری که دوره نامزدی طولانی دارند پس از مدتی در زندگی شخصی خود دچار سردرگمی می‌شوند و هر لحظه به درست یا نادرست بودن ازدواج خود تردید دارند. در دوره نامزدی داشتن ارتباط زناشویی و روابط زن و شوهری مجاز نیست و به همین دلیل ممکن است این محدودیت‌ها برای دختر و پسر آزار دهنده باشد و اگر طولانی باشد این مساله به یک دلخوری و مشکلات بزرگ تبدیل خواهد شد.

وقتی که فاصله خواستگاری تا ازدواج طولانی می‌شود حرف‌ها و کنایه‌های اطرافیان و پرسش آنها درباره این که چه زمان ازدواج خواهید کرد برای دختر و پسر رنج آور خواهد بود. این کلافگی بر روی روابط عاشقانه آنها نیز تاثیر خواهد گذاشت و ممکن است روابط آنها را خراب کند.

اگر دختر و پسری از روی شیطنت با یکدیگر رابطه داشته باشند، مشکلات پس از آن برای خانواده‌ها غیر قابل هضم خواهد بود و این موضوع موجب بروز اختلاف میان خانواده‌ها خواهد شد. پس بهتر است بزرگان فامیل این مساله را مدیریت کنند و در جلسه بله برون بهترین زمان را برای ازدواج تعیین کنند. بدین ترتیب همه برای روز عقد آماده خواهند بود و برنامه ریزی دقیق‌تری برای مراسم انجام خواهد شد.

بهترین توصیه بزرگان به فرزندان خود شرکت در جلسات مشاوره قبل از ازدواج است. دختر و پسر در دوره نامزدی زمان بیشتری دارند تا در کلاس‌های مشاوره ازدواج شرکت کنند و درباره یکدیگر شناخت بیشتری کسب نمایند. این شناخت رفتاری و اطلاع از نیازهای عاطفی و روانی یکدیگر در زندگی مشترک بسیار موثر و مفید خواهد بود.

در جلسات مشاوره قبل از ازدواج درباره تمامی مسائل پیش رو در زندگی مشترک صحبت می‌شود و جوانان خود را برای رویارویی با مشکلات زندگی مشترک آماده می‌کنند. آموزش مهارت مدیریت زندگی در شرایط گوناگون از بسیاری از مشکلات زندگی مشترک در آینده جلوگیری می‌کند. جوانان می‌آموزند که در شرایط بحرانی چگونه با یکدیگر صحبت کنند، چگونه به یکدیگر محبت کنند و برای تفاوت‌های یکدیگر احترام قائل باشند.